DMAA
Tekst preveo, pripremio i napisao: Petar Martinović (ATP Sport)
Šta je DMAA?
1,3-Dimetilamilamin (DMAA) je ekstrakt biljke geranijum. Pošto čini samo 0,66% ulja geranijuma, čist sintetički DMAA je veoma drugačiji od samog ulja. Ovo jedinjenje podseća na prirodni prenosnik informacija u našem organizmu, epinefrin (adrenalin). U zavisnosti od proizvođača i tržišta, DMAA se prodaje i pod imenima metilheksanamin i geranamin.
Primena i način upotrebe
Kao i adrenalin, DMAA snažno stimuliše Centralni nervni sistem, što za rezultat ima dodatnu proizvodnju energije, povišenu budnost i koncentraciju, kao i porast fizičkih mogućnosti, što je naročito značajno sportistima tokom perioda smanjenog unosa kalorija, ili kada je potreban visok nivo mentalnog fokusa. U svrhu gubitka masnog tkiva, DMAA radi preko slične hemijske putanje kao efedrin, uzrokujući povećanje cAMP-a (cikličnog adenozina monofosfata), hemijskog prenosnika informacija koji pokreće oslobađanje masti.
DMAA uglavnom koriste bodibilderi zbog njegovih stimulišućih efekata. Pošto izaziva osećaj identičan onome koji proizvodi čist adrenalin, ljudi koji imaju problema sa kontrolom besa bi trebali dobro da razmisle da li je ovaj preparat za njih.
DMAA je povezan sa povećanom moždanom funkcijom i povišenom sposobnosti razmišljanja. To znači da možete ostajati budni do kasno i učiti zapravo bolje nego kada niste potpomognuti DMAA-om. U kombinaciji sa drugim biljnim preparatima, DMAA izaziva euforiju i celokupan osećaj dobrobiti.
WADA vs DMAA – slučaj jamajčanskih sprintera
Iako nije posebno imenovan na spisku nedozvoljenih supstanci za 2009. godinu Svetske antidoping agencije, DMAA nije pogodan za sportiste koji podležu anti-doping testovima. Ono što se dogodilo u slučaju jamajčanskih sprintera je da su institucije zadužene za testiranje pronašle DMAA u njihovim uzorcima. To nije bio slučaj zamene jedne supstance drugom greškom Jamajčanske Anti-Doping Komisije (JADCO), ili bilo šta slično. JADCO je pronašla i identifikovala upravo DMAA i odlučila da iako nije zabranjena, ova supstanca hemijski i funkcionalno veoma podseća na jednu ili više zabranjenih supstanci, pa samim tim njeno korišćenje predstavlja kršenje pravila. Zbog toga će se DMAA naći na zvaničnoj listi nedozvoljenih supstanci WADA-e za 2010. godinu.
Slika 1. Yohan Blake
Slika 2. Sheri-Ann Brooks
Doziranje i kontraindikacije
DMAA se uglavno koristi u dozama od 20 mg do 40 mg, pri čemu nema nikakvih nuspojava kod zdravih osoba. Pri dozama od 50 mg i naviše može doći do izraženog znojenja, ali se ova neprijatna posledica može potpuno izbeći ako se pridržavamo preporučenih doza. Kao i sa svakim drugim stimulansom, predoziranje DMAA-om izaziva mučninu, dijareju, povraćanje. Naročito treba izbegavati konzumiranje sa alkoholnim pićima. Prilikom korišćenja ovog preparata savetuje se visok unos tečnosti, najbolje čiste vode.
Upozorenje!
Korišćenje DMAA se ne preporučuje osobama sa povišenim krvnim pritiskom, srčanim problemima, problemima sa jetrom ili bubrezima, kao ni trudnicama i dojiljama.
Napomena
Ovaj tekst služi isključivo u informativne svrhe!
ATP Sport i njegovi zaposleni ne podstiču korišćenje preparata opisanih u ovom tekstu, pa se samim tim ograđujemo od bilo kakvih negativnih posledica izazvanih njihovim korišćenjem!