Septembar 17, 2024, 04:36:21 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.310 poruka u 18.764 tema - 20.970 članova - Poslednji član: Dario88NS
X3MShop banner

Autor Tema: Program treninga sa povredom kolena....  (Pročitano 5129 puta)

Van mreže detritus

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 74
Program treninga sa povredom kolena....
« poslato: Februar 18, 2010, 03:01:25 posle podne »
Da li ima neko ko zna sa sigurnoscu da mi kaze. Kako bi trebalo da izgleda program za noge u mom slucaju.

Naime, imam srednji stepen povrede prednjih ukrstenih ligamenata ( navodno sa naprslim ligamentima sudeci po nalazu sa magnetne ) ali bez povrede meniskusa,  ( sa sve onim osecajem nestabilnosti kolena koji se smanjuje nakon rada u teretani ).
Sa lekarom sam se konsultovao i savetovano mi je da pokusamo da izbegnemo operaciju jacanjem misica nogu, pa ukoliko to ne uspe, tek onda pod noz.
Naravno, sebi sam dao rok do kasne jeseni za zeljni cilj.
Sto se tice treninga, pretpostavljm da se ne radi o maksimalnim tezinama i malom broju ponavljanja, vec krajnje suprotno.

Sad mene interesuje da li moze neko, ako ima ko je vec ovo bas radio i prosao , da mi kaze ili vec neko drugi ko se razume u tu vrstu treninga:

-koje vezbe bi bile najbolje,
-neki broj serija i broj ponavljanja koji se radi u ovom slucaju ( pretpostavljam da je program slican kao post operativni ) da bih mogao da odredim tezine sa kojim to radim.
-Jos jedna stvar me interesuje ovde, ukoliko radim npr leg press sa nekom tezinom, recimo 4 serije sa 100kg 20 ponavljanja. Da li je u mom slucaju. Bolje uraditi to 20 ponavljanje poslednjim atmom snage ili onako, sve 4 serije odraditi sa nekih 80% snage. ( deluje mi pametnije ovo sa 80% zbog opterecenja kolena ali moguce da gresim, jer bas ne kapiram da misic moze da napreduje ukoliko nije pod "punim" opterecenjem )
Pitam ovo jer ne kapiram bas najbolje princip treninga posle oporavka od povrede, a inapominjem da nemam bol u kolenu prilikom rada bilo koje vezbe ( sto ne znaci da mi je to i pametno :) )

- i bonus pitanje, da li ovde Deca moze nesto da pomogne, jer je mnogi navodno preporuju kao stvar za jacanje tetiva i tih vezivnih tkiva ali nisam se nesto bas raspitivao i sta mislite i o tome?

Nesto mi se mota po glavi da bi sto se tice vezbi to bilo prednja ekstenzija, leg press, zadnja loza i polucucanj ali nisam siguran za broj serija i broj ponavljanja.
Znaci cilj je jacanje strukture noge, za sad, po svaku cenu.

Inace, imam 30godina i do prosle godine sam bio aktivni sportista. Od ove sto zbog povrede, sto zbog drugih obaveza, taj tempo vise necu moci da pratim, pa bih presao na rekreativne varijante. Suplementi i prateca garnitura lekova nisu strani, tako da ako neko ima neki savet, pre svega zasnovan na iskustvu, bio bih zahvalan

eto,
thx svima koji odgovore :)

Van mreže detritus

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 74
Odg: Program treninga sa povredom kolena....
« Odgovor #1 poslato: Februar 19, 2010, 10:45:06 pre podne »
Jel moguce, da niko ne zna nista?

Van mreže goran13

  • Član
  • *
  • Poruke: 26
Odg: Program treninga sa povredom kolena....
« Odgovor #2 poslato: Februar 19, 2010, 03:52:07 posle podne »
pozz
u principu jako je tesko dati odgovor na neka tvoja pitanja i onome ko je i imao slicnu povredu ili tezu kao ja, zato sto je stepen tvog ostecenja verovatno drugaciji i od onog ko je imao slicnu povredu
ja sam operisao koleno par puta,prednje ukrstene dvaput i mislim da bi bilo malo neodgovorno sa moje strane da ti pricam kako,koliko serija koliko opterecenje,jer tvoja povreda je ipak drugacija nego moja,verovatno su neki principi isti ali opet nisu sve povrede iste i tvoje lecenje mora biti individualizovano
znaci treba bi ti strucni nadzor,neki dobar sportski doktor koji je upoznat sa tvojom povredom,i jedino te on moze najbolje savetovati
kod kog dr si bio
nije mi jasno kako te on pustio da radis sa takvom povredom bez njegovog strucnog nadzora
     

Van mreže detritus

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 74
Odg: Program treninga sa povredom kolena....
« Odgovor #3 poslato: Februar 19, 2010, 04:35:05 posle podne »
Dobio sam ja onaj osnovni paket rehabilitacionih vezbi. Bez opterecenja. Ali mi je i rekao da nije problem da se radi u teretani sve dok se koleno ne uvrce tokom vezbi ( jer ligament nije toliko stradao da bi se dodatno povredio, ali je taman toliko los da ne moze to sve da drzi kako treba i da mogu da stradaju ovi "bocni" )

Van mreže goran13

  • Član
  • *
  • Poruke: 26
Odg: Program treninga sa povredom kolena....
« Odgovor #4 poslato: Februar 19, 2010, 04:48:03 posle podne »
kod kog dr si bio,kojim sportom se bavis

Van mreže detritus

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 74
Odg: Program treninga sa povredom kolena....
« Odgovor #5 poslato: Februar 19, 2010, 05:19:44 posle podne »
Bivsi direktor Ortopedskog centra Banjica Branko Sbutega.  Americki fudbal treniram, odn, sad vec trenirao.

Van mreže The_Bulldog

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.348
Odg: Program treninga sa povredom kolena....
« Odgovor #6 poslato: Februar 19, 2010, 05:48:31 posle podne »
Sta ti je rekao za vezbe..moras li samo staticna opterecenja ili....

Mene isto cudi da ti je dao slobodu za trening...lici mi na otaljavanje posla..tj. pacijenta...

Van mreže detritus

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 74
Odg: Program treninga sa povredom kolena....
« Odgovor #7 poslato: Februar 20, 2010, 01:16:36 pre podne »
Sloboda za trening se odnosi samo na teretanu, sto se tice svih ostalih sportova. JOK :) Moze bajs, lagan dzoging, cak je i plivanje rizicno. Samo je teretana ostavljena free uz neka ogranicenja ( ne sme dubok cucanj izricito )

Van mreže goran13

  • Član
  • *
  • Poruke: 26
Odg: Program treninga sa povredom kolena....
« Odgovor #8 poslato: Februar 20, 2010, 02:53:00 pre podne »
verovetno mu je dao neke staticke mada od ovakvog dr ko zna
rekao si da ti je koleno nestabilno pazi ima barem 10 vrsta nestabilnost kolena i to ti je taj dr trebao objasniti,i mi ne mozemo tacno znati koliki je tvoj stepen nestabilnosti
lecenje zavisi od opseznosti distorzije,jel ti noga bila u imobilizaciji,ozbiljnije distorzije zahtevaju imobilizaciju
taj pristup na koji ste se ti i taj dr odlucili tj neoperativni ili osposobljavanje misicno lig sistema da preuzme deo ili kompletnu stabilnost kolena ima dobe i lose strane
dobra strana je da se izbegne jedna prilicno opsezna operacija,skracujes ukupno vreme lecenja
losa strana i opasnost se krije u tome da ako dodje do ponovnog izletanja ili nestabilnost pri kretanju vrlo je verovatno da ce ono prouzrokovati ostecenje i drugih struktura u kolenu
i sto buldog kaze otaljavanje posla ma jos i gore jezivo kakva neodgovornost
kad dr dele ovakve savete  >:(
nadji pravog sportskog dr i konsultuj se sa njim
ovo ti sve pricam iz jedno razloga sto su i mene razni dr sa titulama razbijali tacno god dana i na kraju sam morao na operaciju i to ne na jednu ha 

Van mreže Michelin

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 64
Odg: Program treninga sa povredom kolena....
« Odgovor #9 poslato: Februar 20, 2010, 03:11:21 posle podne »
Au majko ovo je veliki problem,neznam ono sto ja mislim i znam po povredama koje sam imao ,ovo je tezi slucaj  bato pa tebi su naprsli ligamenti i on ti savetuje teretanu pa ni oni bandazi gumirani shto disciplinashi koriste nebi bilo sigurno ,brate idi ponovo snimaj sve i kod sportskog doktora i fizioterapeuta on ce ti dati neke vezbe ali cesh ih rditi pod budnim okom njih. 8)