Bruh, kila ili hernija
Bruh, kila ili hernija se cesto javljaju, pogotovo kod muskaraca. Kila je izbocenje trbusne maramice (peritoneum) kroz otvor na trbusnom zidu u koji kao u neku kesu upadaju trbusni organi. Kilni otvor (prsten) najcesce nastaje na oslabljenom delu trbusnog zida. To su najcesce otvori kroz koje prolaze krvni sudovi i nervi. Sadrzaj kilne kese su trbusni organi creva i nekad besika. Hernija (hernia) moze da nastane i na mestu gde je trbusni zid povredjen ili secen u toku operacije.
Mesta gde najcesce nastaju kile:
* Preponska ili ingvinalna hernija (inguinal hernia) je najcesca i srece se kod muskaraca u 80 - 90% svih kila trbusnog zida. Kod muskaraca kilna kesa prolazi kroz preponski kanal pored semenog kanala i krvnih sudova koji idu do testisa. Kod zena kroz taj kanal prolaze okrugle matericne veze i pored njih moze da nastane kila.
* Femoralna, bedrena ili kruralna (femoral hernia) kila se javlja mnogo cesce kod zena. Nastaje prolaskom kilne kese u preponama kroz otvor na trbusnom zidu kroz koji prolaze krvni sudovi za noge.
* Pupcana ili umbolikalna hernija (umbilikal hernia) nastaje na mestu gde su prolazili krvni sudovi pupcane vrpce od majke do bebe u toku njenog zivota u materici.
* Hijatus hernija (hiatus hernia) kod koje zeludac pored jednjaka sklizne u grudnu duplju.
* Ventralna, abdomonalna hernija ili kila bele linije nastaje po sredisnjoj liniji trbuha (linea alba ili bela linija). Kila po sredisnjoj liniji trbuha je najcesce u predelu iznad pupka (epigastricna, epigastric).
Kako nastaju hernije?
Neke kile su urodjene a neke nastaju tokom zivota kada se pritisak u trbusnoj duplji poveca. To se desava na primer prilikom nekog tezeg posla, kaslja, kod slobodne tecnosti u trbuh (ascites). Takodje nastaje kod mrsavih, oslabelih ljudi, kao i kod debelih.
Tegobe kod hernija
Kod kile se oseca pritisak, nelagodnost ili neodredjen bol. Ako je kila nastala posle neke povrede onda dominira bol koji se smiruje za nekoliko dana. Obicno male kile sa uzanim otvorom pricinjavaju vece tegobe od velikih sa sirokim otvorom. Jednom nastala hernija obicno ne miruje. Vremenom se povecava i mogu da nastanu komplikacije.
Komplikacije kod hernija
* Srascenje kilne kese sa njenim sadrzajem. To dovodi do veceg bola, poremecaja kretanja crevnog sadrzaja i moze doci do ukljestenja.
* Zapaljenje nastaje zbog poremecaja cirkulacije krvi u ispalim organima, povredjivanja prilikom vracanja kile u trbuh i zbog zastoja crevnog sadrzaja. Zbog zapaljenja dolazi do zadebljanja kilne kese i sadrzaja u njoj.
* Ukljestenje ili inkarceracija je najcesca komplikacija. Kod ukljestenja dolazi do prestanka prolaza crevnog sadrzaja kroz creva koja se nalaze u kilnoj kesi. Tada nastupa ileus i gangrena creva. Kod ukljestenja postoji bol najpre difuzan, a zatim je lokalizovan na predeo kile. Stolice i vetrova nema. Bolesnik povraca, ima muku i grceve u trbuhu. Kasnije povraca sadrzaj sa fekalnim mirisom. Stanje se pogorsava i neophodna je hitna hirurska intervencija.
Lecenje hernija
Hernije se lece hirurski sem kod bolesnika koji iz nekog razloga ne mogu da se operisu. Kilna kesa se otvori, njen sadrzaj vrati u trbusnu duplju, kilna kesa i kilni vrat iseku i postavi mrezica da ojaca trbusni zid. Kilu treba operisati na vreme, dok nije postala suvise velika i dok je trbusni zid jos ocuvan, tako da se njime moze zatvoriti otvor kile. Postoji vise vrsta hirurskog lecenja hernija. Klasican pristup, koji se redje koristi, zatim sve cesca implantacija bioaktivnih materijala tzv. mrezica, kao i laparoskopske metode. Koji ce od tretmana biti primenjen zavisi od lokalnog nalaza i procene ordnirajuceg hirurga. Konzervativno lecenje je rucno vracanje kilnog sadrzaja u trbuh i nosenje ortopedskih utega (bandaza). Medjutim, izlecenje je moguce samo hiruskim putem.
izvor:
http://www.porodicnilekar.net/