Сахрањен патријарх ПавлеВише од пола милиона људи испратило патријарха Павла, којег је народ прозвао свецем још за живота – хиљаде верника и грађана испред Саборне цркве, на платоу испред Храма Светог Саве, дуж трасе којом се колона кретала од Храма на Врачару до раковичког манастира.
У нестварној тишини стотине хиљада грађана пошло је за ковчегом српског патријарха Павла од Саборне цркве у Београду до платоа испред Храма Светог Саве. Испред Храма десетине хиљада људи чекале су поворку, коју ће после опела сачекати хиљаде Београђана поређаних на тротоарима дуж трасе до манастира Светог архангела Михајла у Раковици.
Више од 600.000 људи, старих, младих, становника престонице и других градова Србије, БиХ, Црне Горе и других држава дошло је да ода последњу почаст патријарху којег је народ за живота прозвао свецем.
Испраћај патријарха српског Павла почео је у 7.30 часова Светом архијерејском заупокојеном литургијом у Саборној цркви којој су присуствовали и државни званичници Србије. Око 9.50 часова поворка са отвореним ковчегом коју су предводили васељенски патријарх Вартоломеј и митрополит црногорско-приморски Амфилохије, који је на првој седници Светог архијерејског синода СПЦ именован за чувара патријаршијског трона до избора новог поглавара СПЦ, кренула је централним београдским улицама ка Храму. Поред ковчега са посмртним остацима српског патријарха ходали су црквени великодостојници, припадници Војне гарде и жандармерије, а у поворци су били и чланови породице поглавара српске цркве, студенти Војне академије, ђаци из Војне гимназије, девојке и младићи у народним ношњама. Иза крста који је носио патријархов праунук, непрегледна колона верника и свих оних који су желели да испрате свог патријарха у последњем проласку кроз Београд.
На осунчаном платоу испред Храма Светог Саве где су нешто после 10 часова почеле да пристижу и прве црквене и државне делегације, упркос маси света, владала је тишина. По препоруци Светог архијерејског синода и жељи патријарха Павла, скоро сви дошли су без цвећа у рукама и многи су, уместо венаца, оставили прилог за наставак изградње Храма на Врачару. На место које је Одбор за организовање сахране означио као место централног догађаја сахране, људи су почели да пристижу од раног јутра па је већ у девет сати парк испред Храма био испуњен верницима. Жамора и метежа, међутим, није било, стрпљиво се чекало да почне опело, мирно, баш као и протеклих дана у колони грађана који су и по шест сати чекали да целивају патријарха чији су земни остаци три дана били изложени на одру у Саборној цркви. Опело које су служили васељенски патријарх Вартоломеј, митрополит Амфилохије, уз саслужење тројице поглавара других православних цркава, као и архијерејима СПЦ и члановима православних црквених делегација почело је нешто после 11 часова, а завршило се опходом око Храма Светог Саве. У отвореном белом возилу ковчег је у спорој вожњи превезен до манастира Раковица. Поред пута, један до другог Београђани стоје да испрате на вечни починак патријарха Павла, а пред манастиром Светих архангела хиљаде грађана. И ту су људи почели да пристижу од раних јутарњих часова да одају пошту и упале свеће. Део њих присуствовао је и литургији у манастирској цркви коју је служио викарни епископ липљански Теодосије. Од 12.30 сати, међутим, манастиру се могло прићи само пешке. Улаз у манастир је, у ишчекивању поворке, затворен. Људи које смо затекли испред манастира, углавном из овог београдског насеља, дошли су пешке са својим комшијама и пријатељима, тужни су, али у исто време и задовољни што ће баш у њиховом насељу почивати омиљени првојерарх.
Марко Филиповић (24) чекао је са девојком да поворка прође Улицом патријарха Димитрија. Кренули су, кажу, око десет сати, иако им иначе од куће довде треба око пола сата, али нису желели да ризикују да се „заглаве” негде у саобраћају.
– Нисмо стигли да одемо до Саборне цркве, а желели смо да се на неки начин опростимо од нашег светитеља, па нам је најсигурније било да дођемо овде јер смо у комшилуку – каже Марко.
Требаће нам његове молитве, сада можда и више него раније, сматра четрдесет шестогодишња Светлана Божић. Она каже да је дирнуло када је видела на телевизији колико је људи прошло центром града за ковчегом патријарха.
– Ипак, надам се да ћемо се сви сећати шта нам је патријарх поручивао и чему нас је поучавао док је био жив, а не да ће се све завршити сахраном – каже Божићева.
Коначно, појављују се и први аутомобили ове друге поворке сачињене углавном од црквених великодостојника и државника. Људи поред којих пролази отворени комби на којем су земни остаци патријарха крсте се и сагињу главе, а поворка ускоро улази у манастир.
Његова светост сахрањен је у присуству чланова породице, архијереја наше и других православних цркава, сестринства манастира Свети архангели, државног врха Србије – председника Бориса Тадића, премијера Мирка Цветковића, председнице Скупштине Славице Ђукић-Дејановић, премијера Републике Српске Милорада Додика, као и бившег премијера Србије Војислава Коштунице, академика Матије Бећковића, чланова породице Карађорђевић. Над раком поред гроба где је сахрањен патријарх Димитрије, прочитана је порука руског патријарха Кирила, а ковчег је спуштен у раку нешто пре 14 часова.
Izvor
Politika