Zemne strasti kardinalaLjubljana – Još se nije slegla prašina posle vesti da je slovenački kardinal Franc Rode, trenutno na radu kod Svetog oca u Vatikanu, naručilac rasipnički skupe obnove dvorca Goričani u blizini Ljubljane, a javnost je zatekla novost o „grešno brzoj limuzini”. Na zgražanje lokalnih vernika, kardinal je kupio nimalo skromnu mašinu, iako skromnost vazda propoveda –„mercedes” AMG, koji na putu za samo 4,7 sekunde dostignu stotku.
Rode, prefekt Kongregacije za redovnike, u domovini je posebno poštovan otkako se visoko popeo u vatikanskoj nomenklaturi. Nada da bi baš on mogao postati sledeći papa splasla je kad je otkriveno da njihov „pastir duše” voli raskoš. Rodea je njegov sekretar monsinjor Blaž Jezeršek uzalud pravdao rečima da je „mercedes” AMG od 5.500 kubika i 476 konja izabran jer je to siguran automobil, a kardinal mnogo putuje izvan Rima i po Evropi, obilazeći redovnike. Jezeršek je odbranu dopunio činjenicom da kola nisu nova već polovna (iz 2002), ali mediji pronalaze da ni takva nisu jeftina jer nova koštaju oko 160.000 evra.
Sekretar nije uspeo da zatre nezadovoljstvo poreskih obveznika koji u otadžbini sabiraju kakav luksuz mogu sebi da priušte Božji službenici koji ovde žive na državnim jaslama. Nije srećna ni pastva koja na misama daje novčane priloge Crkvi, a Crkva u Sloveniji ne plaća porez. Ulje na vatru dolila je vest da je ruševina kod Mevoda, dojučerašnji muzej neevropskih kultura koji se raspadao nadomak slovenačke prestonice, posle denacionalizacije vraćena Crkvi, a onda pretvorena u dvorac iz snova. Gorčinu podstiče „skandal sa kupatilom”. Radnik firme koja je obnavljala dvorac Goričane ispričao je novinarima da je Rode obišao dvorac predviđen da mu bude rezidencija pošto se u Vatikanu penzioniše. Kardinalu se nije dopala mustra na pločicama, pa je tražio da ih zamene. Građevinari su razbili nove pločice i zamenili ih „još novijim”, po Rodeovom meraku.
Ljubljanska biskupija odbija da komentariše dešavanja oko dvorca kao i ko će biti njegov rezident, ali voli da izrazi zadovoljstvo jer joj je država vratila „Goričane”. Katolički nedeljnik „Družina” objavio je fotografije unutrašnjosti objekta na kojima se vidi salon sa sjajnim freskama na prvom spratu, plafon sa bogatim štukaturama...
Mediji tvrde da će u svemu tome uživati „eminencija Rode”, posebno otkako su pronašli njegov grb baš nad ulazom u dvorac. Sve to je vinulo kardinala u žižu interesovanja kritičara kod kuće, iako se činilo da im je utekao odlaskom u zavetrinu Vatikana. Nisu retki analitičari koji u njemu vide ne samo „crkvenog ratnika” koji odstupa od hrišćanskih postulata o poniznosti i skromnosti nego i odraz „turbokapitalizma” koji je poslednju deceniju harao Slovenijom, a sada uzima danak.
U Ljubljani se vrlo malo zna kako Rode živi u Rimu, izuzev da ima sekretara i ženu koja mu vodi domaćinstvo. Njegove vrline su stalno predmet razmatranja, posebno otkako se lane na misu u crkvi u Šenčuru kod Kranja dovezao „mercedesom” CL 55. Župljani se od tad pitaju da li propovedi kojima Crkva osuđuje oholost i pohlepu važe i za Rodea, vatikanskog velikodostojnika.