Septembar 20, 2024, 10:44:10 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.284 poruka u 18.763 tema - 20.970 članova - Poslednji član: Dario88NS
X3MShop banner

Autor Tema: Trening za kosarkasa  (Pročitano 42966 puta)

Van mreže StefanPro

  • Član
  • *
  • Poruke: 1
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #15 poslato: Avgust 23, 2011, 10:14:25 posle podne »
Imam 16 godina visok sam 187 cm i omam 90 kg! Igram poziciju krilnog centra, sekundarna pozicija - centar! Imam dosta slabe ruke i relativno jake noge! Mozete li da mi preporucite neki sistem vezbi za moju konstituciju i za bolji odraz?

Van mreže Stevcho

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 725
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #16 poslato: Avgust 23, 2011, 10:45:11 posle podne »
Kao mladom sportisti mogu da ti preporucim westide for skinny bastards, odlican program. Ako znas engleski, i poznati su ti pojmovi i vezbe u teretani procitaj http://www.elitefts.com/ws4sb/WS4SB.pdf
Ako ne, pomocicu ti.
No curling in the squat rack!

Van mreže Milos Zivanovic

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.774
  • Miloš Živanović
    • Facebook
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #17 poslato: Avgust 24, 2011, 09:59:30 pre podne »
Air Alert - sto se tice odraza:

http://www.airalert.com/

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #18 poslato: Avgust 24, 2011, 10:05:02 pre podne »
Air Alert - sto se tice odraza:

http://www.airalert.com/

ovo je mnogo zeznut program i treba da ga radi samo oni koji su vec VELIKOOOOO fizicki pripremljni

NIJE ZA POCETNKE jer samo do povrede moze da dodje

pricam iz iskustva sto sam licno vidjao da im se desavalo od ovog programa kao i sto sam vidjeao momke koji su imali neverovatne reuzlate sa istim

Van mreže nemanja1234

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 149
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #19 poslato: Avgust 24, 2011, 10:25:50 pre podne »
Ma kakvi, ovo je mnooogo zastareo program. Vrlo lako se moze doci do povreda, a od rezultata ima samo obecanja. Naravno ovde ne mislim na ne kojima je odraz ispod 30-33 inca. Ali preko toga sigurno nece dobiti, a velika verovatnoca za povredu je stalno prisutna (sto zbog nenormalnog i nepotrebnog intenziteta, sto zbog toga sto ljudi ne znaju da rade pravilno). A i ne verujem da iko moze da uradi (pravilno) desetu nedelju pa navise. Zato su ga korigovali pa ima cak verzija 4, ali ni ona nije nista bolja po tom pitanju. Ima sigurno 15-ak programa za odraz koji su daleko superironiji od ovog. Ako hoce odraz, onda bi mu dobro bilo da procita i krene sa VJB-om, shvatice neke stvari, a kao dopunu neka procita Starting Strenght (da bi znao pravilno da radi vezbe). Mada, koliko sam shvati njemu ne treba odraz, nego snaga u rukama...

Za odraz je potrebna snaga (powerlifting i/ili weightlifting varijante odredjenih vezbi) + pliometrija (eksplozivnost, reaktivnost). I svaki program koji sadrzi oba elementa + testove kojima ce proveravati koja komponenta mu nedostaje, ce mu davati rezultate. Naravno ima boljih i gorih programa, ali AA nema ni jedan element (makar ne u formi kakva treba da bude).

AA sa jedne strane zahteva da si fizicki spreman na toliki napor (tj da si iskusniji), a sa druge strane daje rezultate samo pocetnicima (sa niskim odrazom). Tako da je kontradiktoran... A o verovatnoci da ce se njime samo doci do pretreniravanja i da ne govorim.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.612
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #20 poslato: Avgust 24, 2011, 11:11:15 pre podne »
Air Alert - sto se tice odraza:

http://www.airalert.com/

ovo je mnogo zeznut program i treba da ga radi samo oni koji su vec VELIKOOOOO fizicki pripremljni

NIJE ZA POCETNKE jer samo do povrede moze da dodje

pricam iz iskustva sto sam licno vidjao da im se desavalo od ovog programa kao i sto sam vidjeao momke koji su imali neverovatne reuzlate sa istim

on je ako se secas onog snimka i pravljen iskljucivo za kosarkase sa stazom u sportu... ko ga izdrzi i ko se ne povredi ima stvarno dobre rezultate  :) ja sam bio svedok klinaca koji su radili air alert 1,2,3 mada sve je to manje vise isto ... klinci od 175 zakucavaju  ;D tj to je najnize sto sam video  :) program ima svoju logiku ali realno gledajuce ne moze do odraza za KRATKO VREME DA SE DODJE BEZ RIZIKA , odraz se stice godiama od konstantog skakanja u sportu...
Citat
weightlifting varijante odredjenih vezbi) + pliometrija (eksplozivnost, reaktivnost)
ovo je ok varijnta stim sto treba znati koje vezbe , kako ih izvoditi , kad vezbati snagu kad eksplozivnost , skojim tezinama , nikad sa maksimalnim tezinama ... zajebato je to ... mozes dosta vremena da provedes radeci a nikakve znacajne rezultate da dobijes... pogotovo ne on sa 16 godina.... indijanski skokovi , vijaca pipanje table iz mesta sto vise za njegove godine sasvim dovoljno ... samo to sad treba da se natera pa svako jutro na teren da se radi ...  :)


Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #21 poslato: Avgust 24, 2011, 11:52:16 pre podne »
pirat je u pravu potpuno i sve sto je rekao je upravo tako
dok nemanjina konstacija weight varijatni + plio je odista dobitna kombinacija ali TO TREBA ZNATI DA SE DOZIRA i treba znati kako,sta,gde,kada itd
mnogo slozena tema...

Van mreže nemanja1234

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 149
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #22 poslato: Avgust 24, 2011, 12:18:17 posle podne »
Air Alert - sto se tice odraza:

http://www.airalert.com/

ovo je mnogo zeznut program i treba da ga radi samo oni koji su vec VELIKOOOOO fizicki pripremljni

NIJE ZA POCETNKE jer samo do povrede moze da dodje

pricam iz iskustva sto sam licno vidjao da im se desavalo od ovog programa kao i sto sam vidjeao momke koji su imali neverovatne reuzlate sa istim

on je ako se secas onog snimka i pravljen iskljucivo za kosarkase sa stazom u sportu... ko ga izdrzi i ko se ne povredi ima stvarno dobre rezultate  :) ja sam bio svedok klinaca koji su radili air alert 1,2,3 mada sve je to manje vise isto ... klinci od 175 zakucavaju  ;D tj to je najnize sto sam video  :) program ima svoju logiku ali realno gledajuce ne moze do odraza za KRATKO VREME DA SE DODJE BEZ RIZIKA , odraz se stice godiama od konstantog skakanja u sportu...
Citat
weightlifting varijante odredjenih vezbi) + pliometrija (eksplozivnost, reaktivnost)
ovo je ok varijnta stim sto treba znati koje vezbe , kako ih izvoditi , kad vezbati snagu kad eksplozivnost , skojim tezinama , nikad sa maksimalnim tezinama ... zajebato je to ... mozes dosta vremena da provedes radeci a nikakve znacajne rezultate da dobijes... pogotovo ne on sa 16 godina.... indijanski skokovi , vijaca pipanje table iz mesta sto vise za njegove godine sasvim dovoljno ... samo to sad treba da se natera pa svako jutro na teren da se radi ...  :)
Ne znas koncept treninga kakaa treba da bude za ovakve stvari, niti si ikad probao jedan i drugi, niti ima bilo kakvog dodira sa nekim ko se ozbiljnije bavi ovom tematikom...
Video si neke toboze rezultate sa AA koje je navodno imao neko drugi, i sad se kunes u njih??? Na svakog ko je AA-om dobio odraz da moze da zakuca (sto je prosecan odraz bilo koga ko bi da se bavi kosarkom) ti mogu pokazati 10 njih koji sistemom snaga + plyometrija (bilo koji ovakav program, a danas su svi takvi) udaraju glavom u obruc, a iste su te visine. A o rezultatima i povredama ljudi koji su radili AA je zaista prepun internet, pa cak i kod nas ima milion ljdi koji su to probali, pa videli da su rezultati mali (kao sto sam i opisao), a mogucnost povrede ogromna. Okreni samo krstaricu, pa ces i sam videti...

Probao sam i jedan i drugi sistem, citao o tome mnogo vise nego sto si ti ikad pomislio, procitao najmanje duplo vise programa nego sto bi ti mogao da nabrojis, i sad ti kazes da ovo sto sam rekao ne valja i da taj sistem daje male ili nikakve rezultate???

I da, radice sa maksimalnim tezinama. Ponavljanja u radnim tezinama se krecu od 1 do 6 maksimalno, i to je sve sa maksimalnim tezinama. To bi znao da si procitao Starting Strenght i Periodizaton Mark Rippetoe-a koji je na tom polju kralj!
A zasto on ne bi trebalo da radi "to" sa 16 godina? Jel to opet oni mitovi da nece da raste ako krene u teretanu? Trebalo bi da znas da ovakav sistem ne izaziva hipertrofiju i rast misica, vec da mu je primarni cilj ekscitacija CNS-a (povecanje aktivnosti i efikasnosti CNS-a) regrutovanje sto veceg broja misicnih vlakana. Cime ce da poveca maximalni output snage koju moze da oslobodi. A onda radi pliometriju koja ce mu omoguciti da tu snagu oslobodi za sto krace vreme. I rezultat svega toga je veca snaga i njeno veoma brzo oslobadjanje. Ti programi su odlicno koncipirani i tacno se zna kada raditi snagu, a kada reaktivnost, koliki odnos snage i telesne tezine je neophodan kako bi se krenulo na fazu reaktivnosti. A ne da kao kod AA-a radis reaktivnost (i to veoma lose) u nedogled, a snagu ne povecavas. I na kraju dobijes da CNS moze brze da okida, ali i dalje regrutuje isti (ili manji) broj motornih jedinica, ili u prevodu mozes da skaces vise puta za odredjeni vremenski period, ali odraza stoji isti ili je manji.

P.S. Ja sam sa AA dosao sa 70cm na 77cm odraza. Nisam imao problema sa kolenima (iako ih 99,9% ljudi koji su probali ima). Ali odlicno znam kako sam dobio taj odraz, da je to vise zbog kondicije, a manje zbog malog povecanja reaktivnosti koja mi je nedostajala (u odnosu na snagu). Ali ako ovaj program odradis opet, neces dobiti apsolutno nikakav napredak, jer je snaga nepromenjena, a koliko god poboljsavao brzinu okidanja output ukupne snage ce ostati nepromenjen. Licno sam gledao 30-ak njih (razlicite kategorije, tj godista) koji su radili AA i sve je bilo isto (bolje da ne kazem koliko njih od tada ima problema sa kolenima). Ali zato koliko god puta radio program snaga+reaktivnost UVEK ces imati povecanje odraza (dokle god poboljsavas obe komponente. Ili samo jednu, ukoliko ova druga ne predstavlja "usko grlo").

Van mreže Milos Zivanovic

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.774
  • Miloš Živanović
    • Facebook
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #23 poslato: Avgust 24, 2011, 12:46:30 posle podne »
au ala ste se raspisali...  :D

Air alert jeste zahtevan program, ali je vrlo, vrlo glupo da ne iskoristim neku drugu rec, reci da su rezultati slabi ili nikakvi za program koji su koristili neki momci iz nekada juniorske - a sada seniorske reprezentacije... Naravno i ja sam ga probao, ali sam imao znacajne dobitke 22cm ako se dobro secam posto je bilo pre par godina, kao i par momaka sa kojima sam blisko saradjivao i evo prvi put cujem od tebe 7cm da si dobio - tacnije to je najmanje sto sam cuo...  ::)

Sve ima svoje, i da napomenem - oni su radili samo ovaj program bez bilo kakvog dodatnog opterecenja drugih misica, teretane ili bilo cega sl. tokom letnje pauze...

Ovo sto si napisao Nemanja stoji, ali ajde je vrlo uopsteno... vrlo...

Ok, ajmo malo konkretnije kako momak koji nije uradio niz fizickih testova, ne poznajes ga, nemas neke osnovne parametre o njemu... da dobije pomoc, kako da mu napravis program koji ce mu doneti rezultate... Air Alert ima plan po kome ide i to je to, rezultat je takodje tu - samo mora da se pazi....

I naravno bitno pitanje - da li je iko od tih 30ak momaka koji su imali problema sa kolenima napravio pauzu 2-3 nedelje pre nego sto je poceo ovaj program?
Jesu se zapitali zasto osecaju bol u kolenima?Da li su cele sezone imali 2x dnevno treninge itd...

Jos jednom ponavljam - uz rad sa trenerom i nadzor, skroz je ok varijanta tegovi+plio ali ovako napamet...nista mu nismo pomogli...  :)


Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.612
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #24 poslato: Avgust 24, 2011, 12:58:50 posle podne »
Nemanja sad ti ozbiljno kazem , skini mi se s kurca pod hitno ... mnogo si bezobrazan i danima pokazujes taj bezobrazluk ...

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #25 poslato: Avgust 24, 2011, 01:02:15 posle podne »
Citat
jako gresis...
neznam dali se MENI OBRACAS ali ja sam licno radio sa 4 om AA od toga ni jedan nije imao NIKAKVE POVREDE jer su bili extra fiizcki spremni ali kod jednog se pokazalo da mu TETIVE,LIGAMETNI,RAVNA STPALA itd NISU ZA TO a druga trjoica su povecali odraz za po 24-26 cm !!!!!!

Citat
Video si neke toboze rezultate sa AA koje je navodno imao neko drugi, i sad se kunes u njih?
ja sam ti napisao gore i iskreno se nadam da ne sumnjas u moje reci jer upravo npr procitah kako se jedan strunjcak vratio sa cardio treninga bla bla bla bla i sve sa full supelemtacijom a COVEK NE TRENIRA U OPSTE CAK STA VISE-a o suplemtaciji se razume kao marica u kriv q...c...jebes njega..em laze sebe i druge
nego ti rekoh,da sam ovo LICNO RADIO SA NEKIM MOMCIMA


Citat
Na svakog ko je AA-om dobio odraz da moze da zakuca (sto je prosecan odraz bilo koga ko bi da se bavi kosarkom) ti mogu pokazati 10 njih koji sistemom snaga + plyometrija (bilo koji ovakav program, a danas su svi takvi) udaraju glavom u obruc, a iste su te visine. A o rezultatima i povredama ljudi koji su radili AA je zaista prepun internet, pa cak i kod nas ima milion ljdi koji su to probali, pa videli da su rezultati mali (kao sto sam i opisao), a mogucnost povrede ogromna. Okreni samo krstaricu, pa ces i sam videti...

na krstarici su kao ovaj gore pomunti ai krstarcia je mickeyev almanah
e da..zaboravih ti gore reci da ovi sto sam radio sa njima nisu kosakrasi...vec RUKOMETSI... hmmmmm  ::) ::)

i jel bi mogao meni da pokazes te strunjcake koji se razumeju u komniacju vezbi + plio ili bar da mi ih imneujes da im se licno obratim (potrebna mi je pomoc) hvala

Citat
Ponavljanja u radnim tezinama se krecu od 1 do 6 maksimalno, i to je sve sa maksimalnim tezinama. To bi znao da si procitao Starting Strenght i Periodizaton Mark Rippetoe-a koji je na tom polju kralj!

uffff nemanja dragi,......
gde ti ode...
OVO SU FIZICKE PRIRPREME koje ti ovde nabrajas (mada....) ali dobro...
a mi ovde pricamo o poboljasnju odraza kroz VEZBE koje su namenje za to..
vezbati odraz sa tezinom MAX REP 1....wooooooow........i da...bacio sam sada pogled na ovo sto si naveo.. :-X :-X

Mark Riptoe..kao PhD strunjcai sa univerzieta u sasckvatcnehu koji su skupa sa jay cuterom napravili muscletch od kojeg doibjas 4 kg za 14 dana..bez uvrede..ali sam mislio buraz da si neke stvari prerastao poznavajuci te dugi niz godina...

Citat
A zasto on ne bi trebalo da radi "to" sa 16 godina? Jel to opet oni mitovi da nece da raste ako krene u teretanu? Trebalo bi da znas da ovakav sistem ne izaziva hipertrofiju i rast misica, vec da mu je primarni cilj ekscitacija CNS-a (povecanje aktivnosti i efikasnosti CNS-a) regrutovanje sto veceg broja misicnih vlakana

nemanja,pre neki dan sam stavio text o misicnim vlkanima koji sam licno pisao,ali vidim da ga nisi citao ocigledno...koja to misicna vlakna mogu da se pogode sa rep max 1 -3 a da poboljsava performanse bilo kog opsega kod detata sa 16 god??...zasto pricas nebuloze u pm???..

nemanja...CNS mozes da ....sta sa terenigom snage a nemozes sa AA????????

covece.....pa zar je moguce da pojam CNS ....ne mogu da verujem

ufffff..neverovatno.....

da se razumemo
NE BRANIM AA niti me boli q..c za njega
izneo sam ono sta sam imao iskustvo pod mojim vodstvom a sa tim programom
a ovde iznosim ISKUSTVO U ZIVOTU jer sam u sportu od 85 god i to u sportu gde sam morao da ucim mnogo vise od PhD kurajbera koji pisu koje kakve glupsti i objavljuj ih na krstarcima ili slicnim govnima i onda se neki momak,dete,klinac ili covek kune u to.....zao mi je buraz..ali morao sam ovo napisati jer NISI U PRAVU i to ti garantujem zivotom
da me krivo ne razume neko
NEMANJA nije u pravu jer postoji mogucnost rada tim sisteom ali se taj sistem odnosi na fizicke prirpeme sportisa ukompnivane sa pliometrijom koja jeste i moze da nekom sportisti popravi odraz itd (isto licno iskustvo) ali da se neko sa 16 god osloni na rad sa tezniskim opterecenjm maxx 1 rep zarad STIMULACIJE CNS.....ne nemanja..nema veze sa rastom vec sa tim da ta konstacija nije tacna i da dete kojem nije zavresna faza razovja tetiva zglobova i ligamenta (ne kicmenog stuba) TO NE BI TREBALO DA RADI

ali daj PhD kaze da moze..onda....





Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.612
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #26 poslato: Avgust 24, 2011, 01:20:43 posle podne »
ljudima je tesko objasniti da nije svaka informacija koju nadjes na netu tacna ... ni ja ne kazem da Air Alert kao program je savrsen daleko od toga (mada mi covek natrpao ovih dana toliko reci u usta koje nikad nisam izrekao da to nije normalno  al da ne ulazim u to ,... to su problemi psihicke prirode) elem Air Alert sam radio jako davno kad je retko ko znao za taj program , dok je vrhunsko znanje o pravljenju odraza bilo kacenje tegova oko gleznjeva(i to sam radio) ... on RADI ali nije za svakog ... i ne radi kod svakog isto ... koncept je vrlo jednostavan , konstantnim skakanjem gde se angazuju razlicite grupe misica prilagodjavas telo tom pokretu , pre svega ljudi  prve cm odraza dobijaju jer "nauce" kako da skoce , tajming kontrakcije , eksplozivnost ... svi pokretni u programu su skoncentrisani na eksplozivnost nogu , sto brze odvajanje od zemlje ...

drugo ono najbitnije , odraz je prvenstveno stvar genetike ... i to uvek treba imati na umu , svako moze da ga vezba , ali koliko ce neko moci da skoci i dokle je njegov limit to se nikad ne zna , niti bilo ko sa sigurnoscu moze da ti tvrdi da ces moci da ga razvijes toliko i toliko...

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #27 poslato: Avgust 24, 2011, 01:35:46 posle podne »
Citat
drugo ono najbitnije , odraz je prvenstveno stvar genetike ... i to uvek treba imati na umu , svako moze da ga vezba , ali koliko ce neko moci da skoci i dokle je njegov limit to se nikad ne zna , niti bilo ko sa sigurnoscu moze da ti tvrdi da ces moci da ga razvijes toliko i toliko...

ja dok sams e bavio kosarkom  ;D,nije sala vec istina,igrao sam play i biili smo davne 1986 ili 87 drugi na prvenstvu hrv (takmicene skola) i imao sam ludacki odraz bez obzira na moja ravna stopala
momak koji je igrao pivota i bio visi cak i tada od mene sigurno10-15 cm,ja sam mu redvno na trenznima lepio banana split..
medjutim
neko mu je negde rekao da radi listove
i toliko je bio uporan da je svaki dan na kucnim stepenicma radio hiljdae i hiljdade podizanja na prste na tim stepenicima..kao robto je bio
ali dali je bila autosugestija ( u sta ne verujem sa dnasnje tacke gledista) ,on je za nepunih 6 meseci bez ikakvih problema kucao loptu dok je to tada bio pojam.

ovo oko tajminga skoka itd..TACNO..secam se da je momak takdojer iz mesta uvek mogao vise od mene da skoci,ali obruc kosa nikada nije mogao da takne,dok sam ja verovatno uz pravlinan tajming uvek mogao vrhovima prstiju da ga taknem.

tako da ovo je jedan primer sigurno gde je bez iakkvog predznanja ili bilo cega taj moj drugar (isao je cak kasnije i na probu u cibonu,pa nije prosao i mislim da je u sibenci zavrsio kasnije),uradio odrza uz neki primitvan nacin i sa stimlacijom nekih misicnih vlakana za koje bi se pre reklo da spadaju pod kategoriju A nego B koja je nephodna za odraz

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.612
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #28 poslato: Avgust 24, 2011, 01:48:20 posle podne »
listovi su jako bitni , ti u stvari njima iniciras skok , eksplozinost odatle prvo krece... svi extra skakaci koje sam ja imao prilike da vidim uzivo su imali jake listove i to podignute (vizuelno ako znas na koju gradju mislim)

Van mreže Milos Zivanovic

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.774
  • Miloš Živanović
    • Facebook
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #29 poslato: Avgust 24, 2011, 02:08:47 posle podne »
I jake misice stomaka... :)