Obolelo više od 20.000 građanaU Srbiji je od novog gripa do sada obolelo između 20.000 i 30.000 građana, rekao je za „Blic” ministar zdravlja Tomica Milosavljević. Ministar, koji je juče zbog nepovoljne epidemiološke situacije proglasio epidemiju virusa A H1N1 u Srbiji, dodaje da građani neće dugo čekati na vakcinaciju, jer će ona početi dan nakon što prva pošiljka cepiva stigne u Srbiju, početkom decembra.
Ugovor sa „Novartisom” o nabavci vakcina biće potpisan danas. Naše vlasti trenutno pregovaraju sa švajcarskom kompanijom o tome da rok za isporuku tri miliona vakcina ne bude mart nego kraj januara, budući da se glavni talas obolevanja očekuje odmah posle Nove godine.
Dr Branislav Tiodorović, predsednik Komisije za nabavku vakcine i član Radne grupe za pandemiju, nada se da ćemo najveći broj vakcina dobiti do kraja januara, jer u februaru i martu „nema smisla sprovoditi vakcinaciju”.
- Borimo se da „Novartis” nateramo da nam daju vakcinu koju su možda namenili nekoj drugoj zemlji gde nije proglašena epidemija. Sigurno ćemo uspeti da do kraja januara dobijemo bar milion i po doza - kaže za „Blic” dr Tiodorović.
Kako saznajemo, tokom sledeće nedelje „Novartis” i „Jugohemija” održaće sastanak u Bazelu povodom zahteva Srbije da joj se veća količina doza isporuči do kraja januara.
Kada prve količine vakcina stignu u Srbiju, odmah će biti skladištene u Institutu za imunologiju i virusologiju „Torlak”.
Ministar Milosavljević kaže da je jedan od uslova na tenderu bio da je vakcina prošla sve kontrole u Evropskoj agenciji za lekove, tako da se ponovna analiza u Srbiji neće raditi.
- Dokumentacija „Novartisove” vakcine već je u Agenciji za lekove. U međuvremenu, u Institutu „Batut” prave se operativni planovi koji grad, odnosno javni zavod će dobiti vakcinu i koliko doza. Nadam se da će čim ona stigne u Srbiju i bude uskladištena u „Torlaku”, sutradan krenuti vakcinisanje građana - objašnjava dr Milosavljević.
Vakcinacija građanstva biće obavljena u domovima zdravlja, a participacija će biti minimum 50 odsto od cene vakcine, kaže Svetlana Vukajlović, direktorka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje.
Tako ćemo zajedno sa Hrvatskom biti među prvim zemljama van Evropske unije koje su počele vakcinaciju protiv virusa A H1N1. Plaćanje vakcine protiv novog gripa vršiće se po isporuci. Međutim, dogovor je da Srbija prvo plati avans, i to 20 odsto od ukupne cene cepiva.
Prema rečima dr Tiodorovića, „Novartisova” vakcina je bezbedna i mogu da je prime svi građani stariji od šest meseci, a lekari će proveravati u kom trenutku mogu da je prime hronični bolesnici.
- Ako je neko alergičan na jaja ili piletinu, neće smeti da primi vakcinu. Prioritetne grupe za vakcinisanje biće hronični bolesnici, trudnice i deca starija od šest meseci. Vakcinu mogu da prime i trudnice u prva tri meseca trudnoće, ali o tome mora da odluči njihov ginekolog. Prvo će se vakcinisati deca od šestog meseca pa nadalje, trudnice posle prvog tromesečja, hronični bolesnici, potom zdravstveni radnici, zaposleni u javnim službama i ostali građani - objašnjava dr Tiodorović.
On kaže da je Svetska zdravstvena organizacija preporučila da je jedna doza vakcine po pacijentu dovoljna, dok je stav Evropskog centar za lekove da treba primiti dve doze u razmaku od mesec dana.
- Ta druga doza uglavnom je nepotrebna, jer se sa prvom postiže 80 odsto imuniteta. Čovek koji nikada nije primio vakcinu, nakon vakcinacije stvoriće imunitet za 21 dan, dok će kod onih koji su nekada u životu primili vakcinu protiv gripa, imunitet dobiti već za 15 dana - kaže dr Tiodorović .
On kaže da je vakcina potpuno bezbedna i da su reakcije blage i da se na mestu uboda u roku od 24 do 48 sati može pojaviti crvenilo i otok, te povišena temperatura, što zavisi od imunog sistema svakog pojedinca.
Tiodorović je naveo da je do sada 40 miliona ljudi primilo vakcinu kompanije „Novartis” i da nije bilo prijavljenih neželjenih posledica.
Ministar Milosavljević juče je proglasio epidemiju novog gripa na teritoriji čitave Srbije i odredio mere za sprečavanje širenja epidemije, koje pre svega omogućavaju vanrednu imunizaciju i vakcinaciju najpre najugroženijih grupa.
Na konferenciji za novinare u Vladi Srbije, Milosavljević je precizirao da proglašavanje epidemije ne znači opšte zatvaranje škola i obdaništa niti zabranu okupljanja, jer će se konkretne mere razmatrati i sprovoditi na nivou okruga u Srbiji.
- Odluke o zatvaranju obdaništa i škola i zabrana javnih okupljanja biće donošene posle konsultacija. U saradnji sa Ministarstvom prosvete, produžen je jesenji raspust da bi se u situaciji širenja epidemijskog talasa omogućilo da prođe period inkubacije i da tim prekidom suzbijemo širenje virusa - objasnio je ministar.
On je dodao da za donošenje odluke o proglašenju epidemije nije kriterijum broj obolelih, već prijavljivanje više lokalnih epidemija na teritoriji koja podrazumeva polovinu i više stanovništva.
Dr Tiodorović kaže da nas očekuje još nekoliko talasa.
- Ovaj talas će se završiti za sedam dana, ali moguće je da će se samo nadovezati novi talas. Do Nove godine opet ćemo imati još jedan talas. Ali onaj najveći se očekuje posle Nove godine - ističe dr Tiodorović.
Najgora situacija po pitanju obolelih od novog gripa je u užičkom regionu. Najblaža situacija je u severnom delu Vojvodine gde nema prijava obolelih.