Provjerite sadrži li namirnica aspartamOvaj umjetni zaslađivač nalazi se u više od 6000 proizvoda, uglavnom onim dijetetskim. Iako se u namirnicama nalazi u dozvoljenim količinama, prevelike doze mogu štetiti ljudskom zdravlju.
Aspartam se sastoji od dviju aminokiselina, te je čak 220 puta slađi od šećera. Kao umjetno sladilo, za razliku od ostalih, u organizmu se razlaže kao i sve ostale aminokiseline. To znači da on ima energetsku vrijednost, ali zbog visokog stupnja slatkoće njegove se kalorije mogu zanemariti.
Kako je spartam aminokiselina, ne smije ga se izlagati povišenim temperaturama jer se kuhanjem raspada i gubi slatkoću. Zato se upotrebljava za slađenje hladnih pića i jela te toplih napitaka. Nalazimo ga u većini dijetetskih proizvoda, žvakaćim gumama te bezalkoholnim pićima.
Prije nego je 1981. godine proglašen sigurnim za uporabu od strane Food and Drug Administrationa (FDA), testiran je u preko 100 znanstvenih studija koje su uključile testiranje na životinjama i ljudima, novorođenčadi, djeci, odraslima, pretilim osobama i dijabetičarima.
Zaključak nakon svih testiranja je bio da zbog fenilalanina, koji je jedan od produkata razgradnje aspartama, nije siguran za ljude oboljele od fenilketonurije (metabolička bolest do koje dolazi zbog nedostatka enzima fenilalanin hidroksilaza).
Upravo zbog toga sve namirnice koje sadrže aspartam obavezno na deklaraciji moraju imati uočljiv tekst "sadrži izvor fenilalanina".
Najnovijim istraživanjima na štakorima prikazano je da se kancerogeni učinci aspartama manifestiraju već kod dnevne doze od 20 mg/kg tjelesne mase, što je znatno niže od trenutnog važećeg ADI-a za ljude (ona količina aditiva koja se kao sastavni dio namirnica može svakodnevno konzumirati čitav život bez ikakvih posljedica na zdravlje) koji u Americi iznosi 50mg/kg, a u EU 40 mg/kg.
Nadalje, neka istraživanja pokazuju da aspartam može biti vrlo škodljiv po zdravlje. Simptomi trovanja aspartamom mogu biti omamljenost, glavobolje, umor, vrtoglavice, povraćanje, ubrzani rad srca, dobivanje na težini, omaglice, razdražljivost, uznemirenost, gubitak pamćenja, zamagljeno vidno polje, osip, napadaji, sljepilo, bol u zglobovima, depresija, grčevi, pobačaji, neplodnost, ovisnost, slabost, gubitak sluha.
Postoje sumnje da aspartam može inducirati tumore mozga, multiplu sklerozu, kronični umor, epilepsiju, Parkinsonovu bolest, Alzheimerovu bolest, dijabetes, mentalnu zaostalost, limfom, defekte kod porođaja, sistemski lupus. U trudnoći pak aspartam može djelovati na plod.
Sve studije Agencija za hranu Europske unije odbacila je kao studije koje nisu provedene prema traženom protokolu.
Izvor:
http://www.net.hr