Novembar 30, 2024, 11:15:10 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.393 poruka u 18.768 tema - 20.980 članova - Poslednji član: mc1212
X3MShop banner

Autor Tema: BOKS: U Peking po nove sampione?!  (Pročitano 10346 puta)

Van mreže Vladar

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 6.548
    • https://www.proteini.si/me/
BOKS: U Peking po nove sampione?!
« poslato: Avgust 04, 2008, 01:35:30 posle podne »
U Pekingu će stasati novi profesionalni šampioni
Piše: Slobodan Mufić
Preuzeto sa: www.jutarnji.hr

Profesionalni boks prolazi kroz krizna vremena i nakon Pekinga čeka nove šampione iz amaterskih redova

ZAGREB - Tiger Woods, Kobe Bryant, Cristiano Ronaldo, Ivano Balić... Nije nimalo teško pobrojati najveće svjetske zvijezde pojedinih sportova. Međutim, kad na red dođe profesionalni boks, i kroničari će se zamisliti prije nego izdvoje najveća imena.

Praznina nakon Lewisa

Nedavnim naprasnim oproštajem neporaženog američkog velteraša Floyda Mayweathera boks je ostao bez najistaknutije figure u posljednjih nekoliko godina. Kvalitativna i financijska kriza, otvorena još 2003. godine nakon odlaska teškaške legende Lennoxa Lewisa u mirovinu, tako je dobila novu dimenziju. Profesionalni boks, posebice njegova teška skupina, ostao je praktički bez najvećih ikona.   

- Kriza ili smjena generacije u teškoj kategoriji događa se svakih desetak godina. Toliko je potrebno da se stvori vrhunski boksač. Velika profesionalna imena stvaraju se tijekom dvaju ciklusa. Prije boksačevog nastupa na Olimpijskim igrama je razdoblje od desetak godina treninga, a nakon OI slijedi još desetak godina profi-karijere - smatra Leonard Pijetraj, zagrebački trener kroz čiju su dvoranu u posljednjih 15-ak godina prošli gotovo svi hrvatski profesionalci.

Korijene današnje krize identiteta profesionalnog boksa Pijetraj vidi još u sedamdesetim godinama, dakle u zlatno doba plemenite vještine.

Sovjetska dominacija

- Sovjetski blok imao je tada apsolutnu kontrolu nad amaterskim boksom. Zapadnjacima je bio gotovo zatvoren pristup medaljama na velikim natjecanjima. Zapad je zbog toga izgubio volju za boksom i okrenuo se momčadskim sportovima u kojima istočni lobi nije imao utjecaj. Posljedice takvog trenda profesionalni boks osjeća danas, kada su sa scene otišli boksači rođeni u zlatno doba. Međutim, prošle godine AIBA je dobila novog predsjednika. Rezultati njegovih reformi bili su vidljivi već na Svjetskom prvenstvu u studenome u Chicagu, gdje su boksači zapadnih zemalja osvojili više od polovice zlatnih medalja. Upravo ti borci, kao i oni koji se proslave u Pekingu, glavne su uzdanice novog naraštaja profesionalaca.

Manje zarade teškaša

Manjak istinskih zvijezda uzrokovao je i veliki pad zarada. Deseci milijuna dolara slijevali su se u džepove boksača u Tysonovim vremenima potkraj osamdesetih godina. U međuvremenu je dolarsko vrelo presušilo i danas osim nekolicine Amerikanaca i Nijemaca rijetko koji borac može očekivati više od milijun dolara za ulazak u ring.

- Činjenica je da se u teškoj kategoriji manje zarađuje, jer još nema velike zvijezde, pa ni interes publike nije velik. U nižim kategorijama situacija je nešto bolja. De La Hoya, Pacquiao i Hopkins došli su i do 20 milijuna dolara, što je vrh zarada u boksu i u sportu. Stvar je zapravo vrlo jednostavna - veći interes medija jamči veće zarade. Svjetski prvaci s europskog istoka, koliko god bili dobri, nemaju imidž i karizmu, baš kao ni režim u kojem su stasali kao boksači.

Boks napreduje kada dolazi svjetska ekonomska kriza

Sve boljke iz prošlih desetljeća, a posebice ekspanzija momčadskih sportova na američkom i europskom tlu, osiromašile su boksačku bazu. Dječaci su radije birali druge igre, discipline i vještine, natjeravši promotore i trenere da posegnu za talentima iz istočne Europe. Pijetraj i za to ima zanimljivo objašnjenje.

- Boks napreduje kada dolazi svjetska ekonomska kriza. A takvo vrijeme je pred nama. Boks je težak sport u kojem se može uspjeti samo uz izuzetno jak motiv. Nema većeg motiva od borbe za egzistenciju. Klinci koji dobro žive rijetko izabiru tako težak sport, ali u svim sportovima puno lakše uspijevaju djeca iz nižih socijalnih slojeva, jer imaju veći motiv.

------------------------

Joe Calzaghe (Velika Britanija)

Najbolji boksač svijeta
Kategorija: poluteška
Naslovi: WBO
Učinak: 45-0
Godine: 36

Velšanin talijanskog podrijetla još nije poražen u 15-godišnjoj profesionalnoj karijeri u supersrednjoj kategoriji, a nedavno je postao poluteškaš. Pobjeđivao je Chrisa Eubanka, Bernarda Hopkinsa i Marija Veita. Prije 11 godina nokautirao je našeg Branka Šobota. Calzaghe je i danas svjetski prvak, a Šobot je odavno završio karijeru.

------------------------

Bernard Hopkins (SAD)

Bivši zatvorenik
Kategorija: poluteška
Naslovi:  -
Učinak: 48-5-1
Godine: 43

Tamnoputi Amerikanac iz Philadelphije nakon petogodišnje zatvorske kazne, 1988. profesionalnu karijeru započeo porazom. Od 2000. do 2005. potukao kompletnu svjetsku konkurenciju u srednjoj kategoriji, među ostalima nokautirao Oscara de la Hoyu i Felixa Trinidada. Prije dvije godine prešao među poluteškaše.

------------------------

Manny Pacquiao (Filipini)

Zvijezda azijskog boksa
Kategorija: laka
Naslovi: WBC
Učinak: 47-3-2
Godine: 29

Prvi azijski boksač koji je postao svjetski prvak u četiri različite težinske skupine (muha, superbantam, superpero i laka). Profesionalizirao se kao 16-godišnjak i ubrzo postao iznimno popularan u Aziji i Americi (na njegove mečeve dolazi cijela momčad Boston Celticsa). Ugledni magazin Ring smatra ga najboljim boksačem današnjice.

------------------------

Kelly Pavlik (SAD)

Nokauter iz Ohia
Kategorija: srednja
Naslovi: WBC, WBO
Učinak: 34-0
Godine: 26

Samo četvorica njegovih suparnika izvukla su bodovni poraz, ostali su nokautirani. Izdanak radničke obitelji slovačkog podrijetla iz Youngstowna (Ohio) brzo se probio do svjetskog naslova u srednjoj kategoriji, rušivši pred sobom tamnopute konkurente. S obzirom na dob, mogao bi još godinama ostati u svjetskom vrhu.
PRVI CRNOGORSKI WEBSHOP ZA PRODAJU DIJETETSKIH SUPLEMENATA I OPREME ZA BODYBUILDING:
www.proteini.me