Septembar 20, 2024, 07:31:42 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.284 poruka u 18.763 tema - 20.970 članova - Poslednji član: Dario88NS
X3MShop banner

Autor Tema: Da li sport utice na visinu?  (Pročitano 42793 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Pitanje-VISINA?
« Odgovor #30 poslato: Avgust 12, 2008, 07:06:06 pre podne »
moj sin ima 14 godina i prasi teretanu svaki dan..

naravno..to nema niakve veze sa onim sta ja radim.jel bilo bi glupo da to detetu i radim...ali ga ono sto radi sigurno neece kociti u razvoju...znaci..narasti ce koliko mu genetiak dozvoli....
i naravno..sa 14 godina..u stvari josnema ni pnih 14...je moje visine.....ehhehehhehhhheheheh....

prepisa me mali....

Van mreže Tanja U.

  • Lepotica
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.696
Odg: Pitanje-VISINA?
« Odgovor #31 poslato: Avgust 12, 2008, 10:33:42 pre podne »
pupeter, kada si video kosarkasa poslednji put ispod 190cm.?  Mislim ima mozda poneki ali u slogi iz sokolca... I za tebe vazi isto pitanje koje sam vec nekome postavio:  Da li ti mislis da razliciti sportovi uticu na razvoj osoba u pubertetu, kako si ti rekao, na razlicite nacine, ili npr, sve jedno da li si krenuo sa 10 godina da treniras gimnastiku ili kosarku, ako ti je genetski predodredjeno da budes visok, ti ces jednako narasti trenirajuci gimnastiku i trenirajuci kosarku...   Ja ne znam da li ti sada teras neku kontru ili sta, jer je sasvim logicno da ako si u razvoju, svojim fizickim aktivnostima podstices razvoj svog tela na razllicite nacine...
A toni montana, ili kako se vec zove, je pravi vic-majstor... Bas si duhovit, matori... Ako nemas sta pametnije ovde da radis osim da podjebavas, bolje radi nesto pametno posto ovaj forum nije za to...

Dragi Kico, od srca bih ti savetovala da u svoje 'manire' dodas jednu finu dozu pristojnosti, ako nista drugo.
Ako ti starije/iskusnije kolege sa foruma fino objasnjavaju kakav je uticaj sporta na rast (mislim na rast u visinu, a ne na rast misica - o tome pricamo, zar ne?), mislim da ne bi trebao biti bas toliko tvrdoglav i da i dalje (neargumentovano) tvrdis ono sto definitivno nije ni blizu istini.
Ok, tacno je da su kosarkasi visoki, ali ti momci nisu visoki jer se bave tim sportom, nego bave se tim sportom jer su (prirodno) visoki. Dakle, Kico, malo smo polupali loncice ;)
No, dobro, ti si takvog misljenja, i to je to ;) Svakako se s tobom oko toga necemo svadjati, ali ne bi bilo lose da uciteljicu biologije u svojoj skoli pitas za njeno misljenje po ovom pitanju, ok?
:)

Van mreže Grip

  • Član
  • *
  • Poruke: 20
Odg: Pitanje-VISINA?
« Odgovor #32 poslato: Avgust 12, 2008, 01:19:22 posle podne »
Ja mislim da svaki covek moze da utice na rast do 2 ili 3 cm..

Van mreže Tanja U.

  • Lepotica
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.696
Odg: Pitanje-VISINA?
« Odgovor #33 poslato: Avgust 12, 2008, 03:18:44 posle podne »
uh... mislim da je definitivno vreme za lock .... sorry narode, ali ovo je stvarno vec otislo predaleko ... raspredamo o visini, i da li su kosarkasi visoki zato sto se bave tim sportom, ili se bave tim sportom jer su visoki ... Ako cemo o ovome da pricamo, onda da ovu temu prebacimo u "offtopic"
« Poslednja izmena: Avgust 12, 2008, 03:27:32 posle podne Tanja U. »

Van mreže kicafaca

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 106
Odg: Da li sport utice na visinu?
« Odgovor #34 poslato: Avgust 12, 2008, 06:42:59 posle podne »
Primer: da ti dam sad dnevno 1000e za hranu, suplementaciju i hemiju i da ti dam fore 10 godina, opet neces da izgledas ni blizu Arnoldu, jer nemas genetiku (bilo da pocnes  u pubertetu, bilo kasnije)
[/quote]

Ne, naravno da necu biti, jer on ima drugaciju strukturu misica, ali sa tim sto bi  mi ti velikodusno poklonio, bio bih za 10 godina velik ko kuca...
Pa, matori, ne bih bio samo ja sa tim velik ko nosorog, pardon rekao sam kuca, nego bilo ko... Jel to zbog genetike ili zbog teretane...
Sada cu da odem na neki drugi forum, koji nije bilderski, gde se diskutuje o slicnoj temi, ako nadjem, pa cu da vam pokazem da je vase misljenje nista drugo nego pristrasno u najmanju ruku...

Van mreže kicafaca

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 106
Odg: Da li sport utice na visinu?
« Odgovor #35 poslato: Avgust 12, 2008, 06:44:12 posle podne »
e, da, ima toliko duhovitih ovde, da jedva kuckam po tastaturi koliko se smejem...  Aaaaaa, puci ce mi glava od smeha...  ohhhoo  hihihi  heeehhheee......

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Odg: Da li sport utice na visinu?
« Odgovor #36 poslato: Avgust 12, 2008, 07:24:59 posle podne »
Primer: da ti dam sad dnevno 1000e za hranu, suplementaciju i hemiju i da ti dam fore 10 godina, opet neces da izgledas ni blizu Arnoldu, jer nemas genetiku (bilo da pocnes  u pubertetu, bilo kasnije)

Ne, naravno da necu biti, jer on ima drugaciju strukturu misica, ali sa tim sto bi  mi ti velikodusno poklonio, bio bih za 10 godina velik ko kuca...
Pa, matori, ne bih bio samo ja sa tim velik ko nosorog, pardon rekao sam kuca, nego bilo ko... Jel to zbog genetike ili zbog teretane...
Sada cu da odem na neki drugi forum, koji nije bilderski, gde se diskutuje o slicnoj temi, ako nadjem, pa cu da vam pokazem da je vase misljenje nista drugo nego pristrasno u najmanju ruku...
[/quote]

Cekamo misljenja vrsnih strucnjaka sa izuzetnim nestrpljenjem
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Da li sport utice na visinu?
« Odgovor #37 poslato: Avgust 12, 2008, 07:50:12 posle podne »
ja se bum ukenjal od ovoga...

Van mreže duh

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.025
Odg: Da li sport utice na visinu?
« Odgovor #38 poslato: Avgust 12, 2008, 09:52:35 posle podne »
aj kico reci gde se to jos diskutuje, mene bas zanima?
You will just be more stronger, faster and harder than before.

Van mreže vladalabrada

  • Član
  • *
  • Poruke: 22
Odg: Da li sport utice na visinu?
« Odgovor #39 poslato: Avgust 12, 2008, 10:01:14 posle podne »
A jel gimnastika npr ne utice na rast?
A jel plivanje ne utice? Pa kako ne, majke ti, ko god da se pravio pametan? Utice i na ras i na razvoj.. Jos da ste rekli da ne utice kosarka na rast, pa da znam da ne pricam sa vama vise...
Nisam ja profesionalac, ali pitajte bilo kog sportskog doktora kako koji sport utice na razvoj tela, da ne bi bilo da sam ja neznalica a ne vi...
Drugo, sad ne mogu da se setim jer ne mogu da vidim, ali mislim da nisam bio nepristojan, tako da odje***e...   ;)
I longitudinalni i transferzalni rast  jedinke odredjen je pre svega naslednim materijalnom tj GENOTIPOM. Razvoj jedinke ima vise svojih podfaza. Razvoj se moze posmatrati i u fizickom i psihiloskom smislu. Naravno ovde nas zanima razvoj deteta i adolescenta u pogledu fizickog ( motorickog ) statusa.
Poznato je da je period puberteta ( adolescencije-mada i tu postoje odredjene faze ) onaj period covekovog razvoja koji se karakterise ubrzanim rastom i povecanjem tezine. Takodje je poznato da devojke pre ulaze u period puberteta od muskaraca.
Telesni razvoj mladih nije ravnomeran, posto im brze rastu udovi dok unutrasnji organi  i grudni kos zaostaju u razvoju.. Ova neuskladjenost razvoja organizma moze da izaziva teskoce u koordinaciji pokreta, u razvoju fizicke snage i izdrzljivosti. Posto radim u dve skole sa ovim se svakodnevno srecem u nastavi fizickog vaspitanja.

Izucavam problematiku bodi bildinga i vezbanja pod oterecenjem a takodje i njegovim povezivanjem sa ostalim spotrovima vise od 20 godina, aktivno se bavim istim od 1987 godine. ( takmicio sam se od 1991-1995 ). Diplomirao na Fakultetu za fizicku kulturu u Novom Sadu na temi " Moderne tendecije u bodi bildingu ".
Mnogi kazu " idi na basket da bi porastao ". Ovo sam cuo bezbroj puta i ispocetka sam se jezio od slicnih komentara mada sam vremenom oguglao na iste.
S obzirom da zivim i radim u maloj sredini a takodje vodim i klub za fitnes i rekreacju gde se mnogi laici bave problematikom sporta a pogotovo fitnesa koji je u ekspaniziji svaki moj potez se prati pod lupom. I nedaj boze da se nesto nepredvidjeno desi odmah ce reci carsija to je zato sto ide u teretanu " kao to je nezdravo, kome to treba "  1997 kad mi je umro trening partner od leukemije rekli su "  znas taj je pio proteine, strasno ".
 I onda laici dodju do zakljucka da od teretane smanujes potencijal rasta u visinu ili idi na basket da porastes.
Ako analiziramo skok u vis, kao elemenat basketa zapazamo odredjene faze a to su : Faza spustanja u pocucanj kao priprema za odraz, pa zamah rukama i eksplozivna kontrakcija kvadricepsa i ostalih sinergista koji ucestvuju u odrazu,zatim faza u kojoj telo dostize maksimalnu visinu i zatim faza doskoka koja je ovde predmet analize.
Prilikom faze doskoka na cvrstu podlogu kakva je beton dolazi do sudaranja kostanih okrajaka kakva god amortizacija u zglobu kolena bila ( sto bi moglo nepovovoljno da utice na rast ), sto je jos vise izrazeno kod pliometrijskih skokov u dubinu ( a to sam i licno video kod kvazi kosarkaskih trenera ).
Prilikom doskoka osim sudaranja kostanih okrajaka takodje dolazi i do nabijanja diskusa intervertebralisa ( optet nepovoljno za rast ) a takodje i sila zemljine teze i inercije dodatno opterecuje amortizaciju.A sve skupa ima za posledicu nabijanje diskusa i kostiju.
Prilikom vertikalnog pada tela na zemlju sa odredjene visine ( bilo to i pola metra )  razvija se sila inercije i reakcije cvrste podloge koja ima rezultantu mnogo vecu od rezultante opterecenja koja bi se koristila za maksimalnu stimulaciju misica za hipertrofiju u vezbama koje se izvode u teretani.
Ako ovu analizu uporedimo sa potpuno kontrolisanim izvedjenjem vezbi ( pod principom kontinuirane misicne tenzije, tj potune kontrole opterecenja tokom celog pokreta ) teoretski ispada da bi basket trebao decu da nabija u zemlju i da im ogranicava rast a gle cuda kosarkasi visoki ljudi.
Kanda tu nesto smrdi.
Gde bas biraju te rmpalije od najmanje dva metra za kosarkase.
Logicnije od basketa bi bilo da deca vise na vratilu po ceo dan kako bi stimulisali kicmeni stub na istezanje neznam cega.
A definitivno nisam upoznat da je neko istezao kosti u okviru trenaznog procesa, osim u traumatskim slucajevima teskog preloma.
Salu na stranu.
Svako pravilno usmereno i dozirano fizicko vezbanje ima kvalitativne posledice na rast i razvoj a nepravilno i pogresno vezbanje prouzrokuje samo probleme.

Van mreže shone190

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 226
Odg: Da li sport utice na visinu?
« Odgovor #40 poslato: Avgust 12, 2008, 10:02:54 posle podne »
Nemojte tako :), evo ja porastao 15 cm od kad sam nogom krocio u teretanu, ali samo zahvaljujuci tome sto igram basket stalno, da nisam isao u teretanu svo vreme, sada bih umesto 190 cm bio 210cm :)

@kicafaca

Idi vidi na Cartoon Network forumu sta misle o ovom aksiomu koji si izneo :)))))
« Poslednja izmena: Avgust 12, 2008, 10:07:46 posle podne shone190 »

Van mreže MR.BIG

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 2.984
  • BB Klub MR.BIG Kula
Re: Da li sport utice na visinu?
« Odgovor #41 poslato: Avgust 12, 2008, 10:31:27 posle podne »
....... i za razliku od svih drugih sportova rat sa opterecenjem ili ti bodybuilding i dizanje tegova su jedini koji zapravo stimulisu POVECANO lucenje izmedju ostalih i hormona rasta ...... cak i kod matorih jedinki kakve smo ja i Pedja ali kod nas taj hormon vise ne utice na rast kostiju , bla, bla, bla da ne gusim ...... DECO SVI U TERETANU!!!

Cuvajte se povreda i debilnih trenera ....
"No man has the right to be an amateur in the matter of physical training. It is a shame for a man to grow old without seeing the beauty and strength of which his body is capable." - Socrates

Van mreže duh

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.025
Odg: Da li sport utice na visinu?
« Odgovor #42 poslato: Avgust 12, 2008, 11:28:38 posle podne »
fora je da teretana bude dobro provetrena i da ne bude u nekom budzaku, zato se medju ljudima i javlja taj odnos prema teretani.

Mala deca imaju tzv. prava ledja koja se jos nisu formirala i dob. kicmenu krivinu, nisu sazrela i ne smeju se previs naprezati da ne bi doslo do krivljenja kicme, za decu imaju pojedine vezbe za kicmu koje im treba da obj. fizioterapeut ili strucno lice da bi znala kako da rade vezbu.

You will just be more stronger, faster and harder than before.

Van mreže The_Bulldog

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.348
Odg: Da li sport utice na visinu?
« Odgovor #43 poslato: Avgust 13, 2008, 12:20:10 pre podne »
Nemojte da ste takvi...Bas sam lepo ubijao vreme citajuci FACINA objasnjenja...pustite ga jos malo...

Ne veruj Kico ovima, ne znaju oni sta pisu...reci im ti REAL THING...

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Da li sport utice na visinu?
« Odgovor #44 poslato: Avgust 13, 2008, 06:19:31 pre podne »
mislim da su vlada i MR BIG(small) zvani THE MALTOCARBS ;D sve rekli.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Poslednja izmena: Avgust 13, 2008, 10:00:03 pre podne Pedja_Petrovic »