Aerobik za ženeAerobics (aerobika), kao termin, pojam i sustav vježbanja za poboljšanje funkcionalnih sposobnosti, prvi put se pojavljuje u knjizi "Aerobics", izdanoj 1968. čiji je autor američki liječnik i fiziolog
dr. Kenneth H. Cooper bio prvi promotor masovnog pokreta vježbanja za zdravlje. Takav sustav vježbanja prvenstveno je bio osmišljen za potrebe američke vojske i zasnivao se na programima monostrukturalih cikličkih aktivnosti kao što su hodanje, trčanje, vožnja bicikla, plivanje, veslanje i sl.
Međutim, svijest ljudi o potrebi za kretanjem u svrhu očuvanja zdravlja dovela je do sve masovnijeg uključivanja u rekreativno vježbanje što je potaknulo autora i njegovu suprugu te su izdali knjige namjenjene rekreativcima: Nova aerobika, Putevima aerobike i Aerobika za žene. Jogging i ostale aerobne aktivnosti postale su dio svakodnevne rutine mnogobrojnih Amerikanaca obaju spolova, a vrlo brzo takav trend osvaja Australiju i Europske zemlje. Provodio se kontinuirani način rada s točno definiranim opterećenjem, a tablice u knjigama pomagale su prosječnim rekreativcima samostalno programiranje treninga i praćenje napretka.
Ranih 80-ih, u novi pokret vježbanja, nazvan još i suvremena aerobika, uključilo se niz fitness trenera i stručnjaka koji razvijaju nove oblike i vrste grupnih fitness programa zasnovane na znanstvenim osnovama. Na taj se način prevladavaju nedostaci prvobitne plesne aerobike koja je bila suviše orijentirana na plesne tehnike i nedovoljno prilagođene psihofizičkim sposobnostima prosječnog rekreativca.
Definiraju se zakonitosti vježbanja, određuje se intenzitet i trajanje, vrste vježbi i koraka koji se koriste u skladu s mogućnostima grupe. Točno se određuju Lo i Hi Impact kretnje, u Australiji nastaje New Body (prvi grupni program s korištenjem malih bučica) i Aqua aerobika (vježbanje u vodi), a krajem 80-ih Gin Miller promovira Step aerobiku koja je i danas jedan od vrlo popularnih programa.
Mnoštvo programa osmišljenih tijekom proteklih dvadeset godina provode se i danas. Modifikacije i kombinacije koje su nastale samo su doprinjele da se grupni fitness programi provode u svojim još boljim i domišljatijim formama. Redovito vježbanje u grupi velikom dijelu populacije raznih psihofizičkih sposobnosti, dobi i spola postao je stil života s tendencijom da se i dalje razvija i opredmećuje u raznim formama i varijantama.
Izvor:
www.croring.comhttp://www.youtube.com/watch?v=uDb0xsqQTfs