Septembar 20, 2024, 01:45:37 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.284 poruka u 18.763 tema - 20.970 članova - Poslednji član: Dario88NS
X3MShop banner

Autor Tema: HRANA I LETNJI UMOR  (Pročitano 14331 puta)

Van mreže MALI

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 724
  • YOU CAN'T FLEX FAT!
HRANA I LETNJI UMOR
« poslato: Maj 30, 2008, 07:53:24 pre podne »
Je li u pitanju dalmatinska fjaka ili kopnena ljetna dremljivost, svejedno je jer su uzroci i posljedice iste. Čovjek ne može ništa smisleno raditi, lako se umara, pije beskrajno mnogo tekućine te postaje sam sebi i drugima – dosadan. Što se to događa u organizmu da najednom s porastom temperature i vlage splasne radni potencijal i koncentracija? Svaki pokusaj da se to stanje spriječi ili izbjegne vodi u pogrešnom smjeru! Zašto životinje (uglavnom) nemaju taj problem? Natriju pripada slava, a kaliju – kraljevstvo!

Poznate li začarani krug minerala?

Kada vam netko spomene vitamine i minerale odmahnete rukom i u sebi kažete “toga mi je već stvarno dosta” a da vam netko kaže da vaše stanje uveliko ovisi, ne toliko o ekstremnim klimatskim uvjetima, koliko o tome što ste toga dana konzumirali i pili, vi biste poludili. Vašoj konfuziji značajno pridonose i članci s kontraverznim “tezama” kao što su “nemojte piti hladne već tople napitke”, “stavite u vodu žlićicu soli”, “nije dobro piti pivo jer te oblije znoj”, “najbolje je piti ledeni čaj”, “popijte 2 litre vode” itd. Te su teze plod neznanja ili površnog čeprkanja po suštini problema. Zato počnimo sve izpočetka!
Čovjek kao sustavni dio biološkog svijeta, nastao je na zemlji pa prema tome dijeli i njenu sudbinu. Magma na kojoj upravo stojimo sadrži obilje elemenata (željezo, bakar, magnezij, cink, natrij i kalij) čije soli svakodnevno unosimo u tijelo s hranom i vodom za piće. Ako pretežito jedemo biljnu hranu dobit ćemo više kalija, ako jedemo pretežito animalnu hranu, dobit ćemo više natrija. Prvobitni oceani sadržavali su vjerovatno više kalija nego natrija iz jednostavnog razloga što se kalij bolje topi u vodi. Što se zemljina kora više hladila, više se minerala otapalo u obilnim padavinama, što je vjerovatno dovelo do pojačane “slanosti” mora. Budući da je život nastao u moru, on pretežito sadrži u sebi sol iz mora, dakle pretežito natrij. Ali, nemojmo zaboraviti da je biljni svijet nastao mnogo prije i on tu slanost nije “pokupio”. Stanice biljnog svijeta naprotiv sadrže više kalija! Što hoću reći; priroda je napravila idealnu ravnotežu, a čovjek ju je u svojoj prehrani – poremetio. Mnogi smatraju da u tom poremećaju leži ključ mnogih bolesti a ja ću se ograničiti samo na jedan a to je acido-bazna ravnoteža i ljetni umor.


Kalij i kraljevstvo alkalne hrane

Pojam “zdravlje” označava stanje normalnog funkcioniranja stanica, tkiva i organa. Iza ove krajnje pojednostavljene definicije krije se cijeli kompleks biokemijskih procesa, među kojima kalij igra ključnu ulogu, pa se ne bez razloga veli da je “kralj” svih životnih aktivnosti. Znajući da “kalija svugdje ima dovoljno” čovjek je na njega potpuno zaboravio i čudom se čudi kada kod prvih zdravstvenih probleme u liječničkoj ordinaciji čuje da se eto “ispituje kalij u krvi”. Dok biljne vrste crpu svoj kalij iz zemlje, za čovjeka nažalost nema drugog izvorišta osim hrane! Ako taj isti čovjek (koji nosi naziv “razumni”) jede pretežito šnicle, umake, kobasice i bijeli kruh, ne prima ni približno dovoljno kalija, već obilje - natrija! A kalij je neophodan za održavanje acido-bazne ravnoteže! Ako se takvo stanje prolongira, stanice se počnu “mučiti” i javlja se stanje tijela dobro poznato kao “umor” . Zašto je kalij toliko važan? Zato što ima veliku tendenciju “ioniziranja” a prijenos imulsa i energije se odigrava upravo u takvom stanju. Kada razina kalija u krvi padne, osmotski tlak u staničnim membranama splasne i brzina protočnosti naglo opada. Naravno u taj proces tada “uskače” natrij koji odmah veže vodu i sve postaje “otežano”. Umor, “fjaka” ili pospanost stupaju na scenu i nastaje ono što športaši mrze iz dna svoje duše, a mnogi vole kao “ljetno ljenčarenje”. Jelo koje smo konzumirali tijekom dana takvom stanju značajno pridonosi jer je prevaga “kisele” u odnosu na “alkalnu” hranu. Konzumiranje rafinirane umjesto morske soli je dodavanje ulja na vatru jer rafinirana sol predstavlja čisti natrijski klorid, dok u morskoj ima kalijevih i magnezijevih soli. Kisela hrana na bazi mesa i gotovih proizvoda iz samoposluge ima vrlo malo kalija. Žitarice (kruh od punog zrna pšenice), povrće (osobito u prahu), voće (banana) sadrže obilje kalija pa je često dovoljna i jedna žlica lješnjaka da promjeni stanje. Napici tipa kola ne mogu rješiti problem žeđi a još manje problem umora!

Umor - neprijatelj za vožnju i umni rad

Eksperimentalni radovi više autora potvrdili su da intenzivna tjelesna aktivnost kod povišene temperature, rad noću te stres izazivaju pad razine kalija, a ima onih koji za stanovite profesije kao što su primjerice taksisti, vozači kamiona i slična zvanja vele da kronično pate od deficita kalija (za razliku od tzv mirnih zvanja). Što je viša razina stresa, niža je razina kalija; tamo gdje nema kalija ima natrija ali ima i umora! Američki marinci nose tablete kalija, a mnogi vrhunski športaši jedu banane koje obiluju kalijem. Zašto? Da izbjegnu toplotni udar! Preporučena doza je 20-25 mg kalija na litru vode. Odmah se postavlja pitanje što se događa onima koji kontinuirano konzumiraju manje kalija? Kao što je poznato organizam ima zaštitne mehanizme; prva mjera će biti spriječavanje daljnjeg gubitka tog elementa što znaći ograničavanje mišićne aktivnosti, znojenja, moždane i nervne aktivnosti, a to za posljedicu ima osječaj umora, pospanosti (fjaka).
Konjii i goveda tih problema nemaju jer s biljnom hranom primaju u sebe dovoljno kalija. Oni mogu raditi do potpunog zamora, a nakon odmora i novog obroka, mogu ponovno raditi.
Najviše kalija ima u brašnu od pšenice, špinatu, rajčici, lješnjaku, banani ali ipak najveća koncentracija se postiže tek u suhom voću i povrću kada se količina kalija višestruko povećava (suho grožđe 780 mg, osušeni šipak 1650 mg suha šljiva 824 mg. osušeni peršin 3804 mg osušeni celer 5089 mg začinska paprika 3170 mg sojino brašno 2504 mg itd). Ali, ima još bolji izvor; instant kava 3335 mg i instant čaj 6596 mg..
Sve životinjske i biljne vrste nakon završetka životnog ciklusa, postaju pepeo, a novi život nastaje upijanjem tog istog pepela! Hoću reći, sve se rađa i umire s mineralima kao okosnicom . Ako ste fizički zdravi a ljeti vas lovi fjaka, znajte u pitanju je nedostatak kalija. Ne treba vam dakle soli da bi se povratili već žličica instant kave! Bolesniku koji dugo leži također fali kalija a da i ne govorimo koliko bi značilo kada bi nogometaši u poluvremenu popili instant kavu iz termosice!

Van mreže vlada88

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 254
Odg: HRANA I LETNJI UMOR
« Odgovor #1 poslato: Jun 21, 2008, 03:48:47 posle podne »
Ne znam za ostale, ali apetit mi drasticno opada cim temperatura dostigne 30+ stepeni...Bukvalno ni na silu nekad ne mogu da jedem, ne znam sta da radim, i plasim se da ce to da se nastavi tokom celog leta...evo u poslednjih 10ak dana, ima bar tri dana da sam imao tri cvrsta obroka za ceo dan, od predodredjenih 5...Predpostavljam ako se tako nastavi, da cu samo nazadovati, umesto napredovati, i to me jako brine :(
Bata Živojinovic ume da napravi kolac u tiganju.

Van mreže duh

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.025
Odg: HRANA I LETNJI UMOR
« Odgovor #2 poslato: Jun 21, 2008, 03:54:12 posle podne »
Jednostavno ti se vise pije voda, i po meni je leto hteli mi ili ne hteli neizbezna definicija, ako cemo da idemo u korak sa prirodom.
You will just be more stronger, faster and harder than before.

Van mreže dymatize

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 91
Odg: HRANA I LETNJI UMOR
« Odgovor #3 poslato: Jun 21, 2008, 05:01:27 posle podne »
po meni je leto hteli mi ili ne hteli neizbezna definicija,
ne mora da znaci, meni apetit uopste ne opada, a kada se izmorim dosta za jedan dan obavezno uzmem gainer i nema definicije.
sida sida e pa sta je ako je sida nije rak

Van mreže Markonsw

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 81
Odg: HRANA I LETNJI UMOR
« Odgovor #4 poslato: Jun 21, 2008, 05:40:44 posle podne »
ma ja jedem ko konjina, al nesto gubim volju za trninzima previse je sparno ;(
Always remember you are unique ,just like everyone else.

Van mreže vlada88

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 254
Odg: HRANA I LETNJI UMOR
« Odgovor #5 poslato: Jun 21, 2008, 05:42:52 posle podne »
Meni obrnuto, sto se tice treninga sve je ok(za sad, ali sta kad krenem da se osecam slabije zbog losije ishrane)
Ne znam, mozda ako podebljam unos ella sira i vlaknastog povrca, i tako jos nekih namernica koje su lagane...
Bata Živojinovic ume da napravi kolac u tiganju.

Van mreže LazicExyu

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 746
    • ExYu-fitness
Odg: HRANA I LETNJI UMOR
« Odgovor #6 poslato: Jun 21, 2008, 09:32:18 posle podne »
meni je isto i leti i zimi..sve to krece iz mozga..

Van mreže duh

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.025
Odg: HRANA I LETNJI UMOR
« Odgovor #7 poslato: Jun 21, 2008, 10:20:46 posle podne »
Ne razumem sto ste svi navalili bas na ella sir?

ma ja jedem ko konjina, al nesto gubim volju za trninzima previse je sparno ;(


To se slazem, jeste sparno.
You will just be more stronger, faster and harder than before.

Spartak

  • Gost
Odg: HRANA I LETNJI UMOR
« Odgovor #8 poslato: Jun 21, 2008, 11:41:23 posle podne »
Ne razumem sto ste svi navalili bas na ella sir?

ma ja jedem ko konjina, al nesto gubim volju za trninzima previse je sparno ;(


To se slazem, jeste sparno.
brate...namirnica koja na 100g ima 12g proteina sa manje od 1g masti i laktoze je izuzetno dobra za bb

Van mreže vlada88

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 254
Odg: HRANA I LETNJI UMOR
« Odgovor #9 poslato: Jun 22, 2008, 02:01:46 pre podne »
meni je isto i leti i zimi..sve to krece iz mozga..
Tako sam i ja mislio, ali ako bukvalno ne mogu da uguram hranu u usta u nekom trenutku, inace ce da krene nazad, sto mi se nikad nije desavalo, jednostavno - ne moze unutra, cudno :(
Bata Živojinovic ume da napravi kolac u tiganju.

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: HRANA I LETNJI UMOR
« Odgovor #10 poslato: Jun 22, 2008, 10:15:38 pre podne »
ja nema problem sa tim  :P :P :P

Van mreže Markonsw

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 81
Odg: HRANA I LETNJI UMOR
« Odgovor #11 poslato: Jun 22, 2008, 10:52:47 pre podne »
ellu gutam samo tako sipas samo malo vode i razmutis da klizi lakse :D
,uzmes supenu kasiku i udri :)
Always remember you are unique ,just like everyone else.

Van mreže duh

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.025
Odg: HRANA I LETNJI UMOR
« Odgovor #12 poslato: Jun 22, 2008, 11:52:58 pre podne »
Ja sam kupovao onaj feta sir, mnogo je suvoparan, ja ga pomesam sa maslinovim uljem i malo zacina, i samo rokaj.
You will just be more stronger, faster and harder than before.

Spartak

  • Gost
Odg: HRANA I LETNJI UMOR
« Odgovor #13 poslato: Jun 22, 2008, 12:20:50 posle podne »
Ja sam kupovao onaj feta sir, mnogo je suvoparan, ja ga pomesam sa maslinovim uljem i malo zacina, i samo rokaj.
malo li je masti u njega pa ga nafiluj jos sa maslinovim :-)

Van mreže Nikolans

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 567
Odg: HRANA I LETNJI UMOR
« Odgovor #14 poslato: Jun 22, 2008, 12:44:36 posle podne »
meni organizam trazi hrane ko opichen.............. ellu razmutim da bude retka kao jogurt...