Je li u pitanju dalmatinska fjaka ili kopnena ljetna dremljivost, svejedno je jer su uzroci i posljedice iste. Čovjek ne može ništa smisleno raditi, lako se umara, pije beskrajno mnogo tekućine te postaje sam sebi i drugima – dosadan. Što se to događa u organizmu da najednom s porastom temperature i vlage splasne radni potencijal i koncentracija? Svaki pokusaj da se to stanje spriječi ili izbjegne vodi u pogrešnom smjeru! Zašto životinje (uglavnom) nemaju taj problem? Natriju pripada slava, a kaliju – kraljevstvo!
Poznate li začarani krug minerala?
Kada vam netko spomene vitamine i minerale odmahnete rukom i u sebi kažete “toga mi je već stvarno dosta” a da vam netko kaže da vaše stanje uveliko ovisi, ne toliko o ekstremnim klimatskim uvjetima, koliko o tome što ste toga dana konzumirali i pili, vi biste poludili. Vašoj konfuziji značajno pridonose i članci s kontraverznim “tezama” kao što su “nemojte piti hladne već tople napitke”, “stavite u vodu žlićicu soli”, “nije dobro piti pivo jer te oblije znoj”, “najbolje je piti ledeni čaj”, “popijte 2 litre vode” itd. Te su teze plod neznanja ili površnog čeprkanja po suštini problema. Zato počnimo sve izpočetka!
Čovjek kao sustavni dio biološkog svijeta, nastao je na zemlji pa prema tome dijeli i njenu sudbinu. Magma na kojoj upravo stojimo sadrži obilje elemenata (željezo, bakar, magnezij, cink, natrij i kalij) čije soli svakodnevno unosimo u tijelo s hranom i vodom za piće. Ako pretežito jedemo biljnu hranu dobit ćemo više kalija, ako jedemo pretežito animalnu hranu, dobit ćemo više natrija. Prvobitni oceani sadržavali su vjerovatno više kalija nego natrija iz jednostavnog razloga što se kalij bolje topi u vodi. Što se zemljina kora više hladila, više se minerala otapalo u obilnim padavinama, što je vjerovatno dovelo do pojačane “slanosti” mora. Budući da je život nastao u moru, on pretežito sadrži u sebi sol iz mora, dakle pretežito natrij. Ali, nemojmo zaboraviti da je biljni svijet nastao mnogo prije i on tu slanost nije “pokupio”. Stanice biljnog svijeta naprotiv sadrže više kalija! Što hoću reći; priroda je napravila idealnu ravnotežu, a čovjek ju je u svojoj prehrani – poremetio. Mnogi smatraju da u tom poremećaju leži ključ mnogih bolesti a ja ću se ograničiti samo na jedan a to je acido-bazna ravnoteža i ljetni umor.
Kalij i kraljevstvo alkalne hrane
Pojam “zdravlje” označava stanje normalnog funkcioniranja stanica, tkiva i organa. Iza ove krajnje pojednostavljene definicije krije se cijeli kompleks biokemijskih procesa, među kojima kalij igra ključnu ulogu, pa se ne bez razloga veli da je “kralj” svih životnih aktivnosti. Znajući da “kalija svugdje ima dovoljno” čovjek je na njega potpuno zaboravio i čudom se čudi kada kod prvih zdravstvenih probleme u liječničkoj ordinaciji čuje da se eto “ispituje kalij u krvi”. Dok biljne vrste crpu svoj kalij iz zemlje, za čovjeka nažalost nema drugog izvorišta osim hrane! Ako taj isti čovjek (koji nosi naziv “razumni”) jede pretežito šnicle, umake, kobasice i bijeli kruh, ne prima ni približno dovoljno kalija, već obilje - natrija! A kalij je neophodan za održavanje acido-bazne ravnoteže! Ako se takvo stanje prolongira, stanice se počnu “mučiti” i javlja se stanje tijela dobro poznato kao “umor” . Zašto je kalij toliko važan? Zato što ima veliku tendenciju “ioniziranja” a prijenos imulsa i energije se odigrava upravo u takvom stanju. Kada razina kalija u krvi padne, osmotski tlak u staničnim membranama splasne i brzina protočnosti naglo opada. Naravno u taj proces tada “uskače” natrij koji odmah veže vodu i sve postaje “otežano”. Umor, “fjaka” ili pospanost stupaju na scenu i nastaje ono što športaši mrze iz dna svoje duše, a mnogi vole kao “ljetno ljenčarenje”. Jelo koje smo konzumirali tijekom dana takvom stanju značajno pridonosi jer je prevaga “kisele” u odnosu na “alkalnu” hranu. Konzumiranje rafinirane umjesto morske soli je dodavanje ulja na vatru jer rafinirana sol predstavlja čisti natrijski klorid, dok u morskoj ima kalijevih i magnezijevih soli. Kisela hrana na bazi mesa i gotovih proizvoda iz samoposluge ima vrlo malo kalija. Žitarice (kruh od punog zrna pšenice), povrće (osobito u prahu), voće (banana) sadrže obilje kalija pa je često dovoljna i jedna žlica lješnjaka da promjeni stanje. Napici tipa kola ne mogu rješiti problem žeđi a još manje problem umora!
Umor - neprijatelj za vožnju i umni rad
Eksperimentalni radovi više autora potvrdili su da intenzivna tjelesna aktivnost kod povišene temperature, rad noću te stres izazivaju pad razine kalija, a ima onih koji za stanovite profesije kao što su primjerice taksisti, vozači kamiona i slična zvanja vele da kronično pate od deficita kalija (za razliku od tzv mirnih zvanja). Što je viša razina stresa, niža je razina kalija; tamo gdje nema kalija ima natrija ali ima i umora! Američki marinci nose tablete kalija, a mnogi vrhunski športaši jedu banane koje obiluju kalijem. Zašto? Da izbjegnu toplotni udar! Preporučena doza je 20-25 mg kalija na litru vode. Odmah se postavlja pitanje što se događa onima koji kontinuirano konzumiraju manje kalija? Kao što je poznato organizam ima zaštitne mehanizme; prva mjera će biti spriječavanje daljnjeg gubitka tog elementa što znaći ograničavanje mišićne aktivnosti, znojenja, moždane i nervne aktivnosti, a to za posljedicu ima osječaj umora, pospanosti (fjaka).
Konjii i goveda tih problema nemaju jer s biljnom hranom primaju u sebe dovoljno kalija. Oni mogu raditi do potpunog zamora, a nakon odmora i novog obroka, mogu ponovno raditi.
Najviše kalija ima u brašnu od pšenice, špinatu, rajčici, lješnjaku, banani ali ipak najveća koncentracija se postiže tek u suhom voću i povrću kada se količina kalija višestruko povećava (suho grožđe 780 mg, osušeni šipak 1650 mg suha šljiva 824 mg. osušeni peršin 3804 mg osušeni celer 5089 mg začinska paprika 3170 mg sojino brašno 2504 mg itd). Ali, ima još bolji izvor; instant kava 3335 mg i instant čaj 6596 mg..
Sve životinjske i biljne vrste nakon završetka životnog ciklusa, postaju pepeo, a novi život nastaje upijanjem tog istog pepela! Hoću reći, sve se rađa i umire s mineralima kao okosnicom . Ako ste fizički zdravi a ljeti vas lovi fjaka, znajte u pitanju je nedostatak kalija. Ne treba vam dakle soli da bi se povratili već žličica instant kave! Bolesniku koji dugo leži također fali kalija a da i ne govorimo koliko bi značilo kada bi nogometaši u poluvremenu popili instant kavu iz termosice!