Novembar 25, 2024, 04:27:07 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.374 poruka u 18.768 tema - 20.981 članova - Poslednji član: JosephRiz
X3MShop banner

Autor Tema: Google - Šta je sledeće?  (Pročitano 1221 puta)

Van mreže The_Bulldog

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.347
Google - Šta je sledeće?
« poslato: Maj 15, 2008, 02:43:40 pre podne »
Google - Šta je sledeće?

 
Sve je počelo sa amaterskim entuzijazmom i željom da se “download-uje” internet i omogući bolja pretraga. Kako se broj strana na internetu gomilao iz dana u dan, a samim tim i količina informacija dostupna prosečnom internet korisniku, tako je i veličina i moć Google imperije rasla iz dana u dan nezapamćenom brzinom. Ono što je od samog početka odvojilo Google od ostalih je snalažljivost, entuzijazam, i inovacija.
 
I ako su neki od projekata iz Google Labs-a (sektor Google kompanije zadužen za nove projekte) propali, većina je zaživela i postala integralni deo naše svakodnevnice. Od Google pretrage, preko Google Mail-a, do Google Picasa, Google Docs, Google Adsense, Google Adwords itd., svi projekti su se pokazali više nego korisnim a samim tim i uspešnim.

Oni koji prate internet scenu uvek s nestrpljenjem iščekuju svaki novi projekat iz Google Labs-a, pa tako je i slučaj sa Google Health-om. Ideja projekta je da integriše zdravstvene kartone pacijenata, tako da bi bilo koji doktor ili bilo koji drugi zdravstveni radnik imao, uz pristanak pacijenta, pristup jedinstvenom zdravstvenom kartonu koji bi se čuvao na Google serverima. Kada pacijent poseti doktora on ima mogućnost da svakom svom doktoru dodeli jedinstveu šifru koja bi im omogućila pristup ovom on-line zdravstvenom kartonu. Svaki zdravstveni radnik sa ovakvom dozvolom ima pravo da vrši izmene i samim tim održava kontinuitet i relevantnost informacija u zdravstvom kartonu pacijenta.

Google Health je za sada u test fazi i moraće da dokaže stabilnost i sigurnost pre nego što se uopšte i pomisli o nekoj široj integraciji

Ovakav sistem bi omogućio pacijentu da konstantno ima pristup svom zdravstvenom kartonu i naravno, ono što je najvažnije, da svi doktori koji se brinu o pacijentu imaju pristup istim informacijama.

Naravno, Google Health je za sada u test fazi i moraće da dokaže stabilnost i sigurnost pre nego što se uopšte i pomisli o nekoj široj integraciji. Prvo veče testiranje Google Health-a koje će početi u Klivlend klinici u Ohaju, imaće za cilj da prati zdravstvene kartone oko 10000 pacijenata. Za sada Klivlend klinika ima svoj sopstveni interni elektronski sistem za praćenje pacijenata i do sada imaju preko 120000 indeksiranih kartona. Google nije prvi koji je dobio ideju da se upušti u vode zdravstva. Microsoft je prošle godine predstavio svoje planove da razvije sličan projekat pod imenom HealthVault. Iako ovi projekti zvuče osvežavajuće i ohrabrujuće, postoji dosta nepoznanica i dosta rizika, jer su zakoni o privatnosti zdravstvenih informacija vrlo strogi u Americi i integracija ovih sistema će biti vrlo težak i dug proces. Takođe, jedan od mogućih problema će biti i integracija dva potencijalno najveća projekta, Google Health i HealthVault (Microsoft). Da li će ova dva giganta naći zajednički jezik i raditi zajedno radi opšteg dobra?